840 کشته و زخمی در ماه رمضان در افغانستان

© REUTERS / Ahmad Masood840 کشته و زخمی در ماه رمضان در افغانستان
840 کشته و زخمی در ماه رمضان در افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
عضو شوید
در ماه مبارک رمضان بیش از 440 فرد ملکی و نظامی در افغانستان شهید و بیش از 400 تن دیگر زخمی شده اند.
کشته شدن 76 تروریست در نقاط مختلف افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
کشته شدن 76 تروریست در نقاط مختلف افغانستان

به گزارش اسپوتنیک به نقل از آوا، از شانزدهم ثور الی پایان‌ روز چهاردهم جوزا در کشور نشان می‌دهد که در این مدت 293 نیروی امنیتی شهید و 153 تن دیگر زخمی شده‌اند؛ همچنین در همین مدت 150 فرد ملکی در افغانستان شهید و 250 تن دیگر زخمی شده‌اند.
بررسی‌ها نشان می‌دهد، که این تعداد افراد در حملات تهاجمی طالبان، حادثات انتحاری، انفجار ماین‌های مقناطیسی، انفجار ماین‌های کنار جاده، حملات هوایی اشتباه نیروهای ائتلاف و قوت‌های داخلی و‌ رویدادهای جنایی در کشور قربانی شده‌اند.
براساس این بررسی‌ها بیشترین تعداد نیروهای امنیتی در جنگ رو در رو و یا کمین طالبان در ولایت‌های هلمند، فراه، غزنی، بلخ، کندز، کندهار، تخار، هرات، بادغیس، غور، بدخشان، کاپیسا، سرپل، فاریاب، دایکندی و لغمان به شهادت رسیده و یا زخمی شده‌اند.
پس از آن رویدادهای هراس‌افگنانه و انفجار ماین‌های کنار جاده بیشترین قربانی را در این ماه از نیروهای امنیتی گرفته است.
قوت‌های ائتلاف نیز در قربانی نیروهای امنیتی دست داشته و در 27 ثور مطابق دوازدهم ماه مبارک رمضان در رویداد بمباردمان هوایی در ولسوالی نهرالسراج هلمند 17 سرباز را شهید و 14 تن دیگر را زخمی کردند.
در تلفات افراد ملکی در این ماه نیز طالبان دست بلندتر از سایر عوامل داشته اند و با عملیات نظامی و انتحاری، کارگذاری ماین کنار جاده، کارگذاری ماین‌های مغناطیسی و ترور بیشترین تعداد افراد ملکی را قربانی ساخته‌اند.
در رده‌های بعدی، رویدادهای جنایی و افراد مسلح غیر مسئول نیز بیشترین قربانی را از افراد ملکی گرفته اند. همچنین تعداد اندکی از شهروندان نیز در حملات اشتباه هوایی و زمینی نیروهای امنیتی شهید و یا زخمی شده اند.
از حمله طالبان بالای موسسه کونترپارک واقع در شهرنو کابل در 18 ثور، حمله گروهی طالبان بالای پایگاه نیروهای خیزش مردمی در 22ثور و اغتشاش در زندان پُلچرخی کابل می‌توان به عنوان مهم‌ترین رویدادهای امنیتی دهه اول ماه مبارک رمضان یاد کرد.
همچنین حمله هوایی قوت‌های ائتلاف بالای نیروهای امنیتی کشور در هلمند و رویداد انتحاری در مسجد التقوای کابل که منجر به شهادت 2 تن به شمول مُلا امام مسجد و زخمی شدن 16 تن دیگر شد، از خبرساز ترین وقایع دهه دوم ماه رمضان محسوب می‌شود.
در دهه سوم ماه مبارک رمضان؛ اما افزایش عملیات‌های انتحاری و انفجار ماین‌های مقناطیسی به ویژه در پایتخت کشور، بر نگرانی شهروندان افزوده بود.
در ده روز اخیر ماه مبارک رمضان جمعاً 9 رویداد هراس‌افگنانه مشمول رویدادهای انتحاری و انفجار ماین‌های مقناطیسی تنها در پایتخت کشور به وقوع پیوست.
حمله به دانش‌جویان دانشگاه نظامی مارشال فهیم و حمله بالای کاروان نیروهای خارجی در ساحه قلعه‌وزیر که منجر به جان‌باختن افراد ملکی شد، نمونه‌ی حملات انتحاری طالبان و داعش در ده روز اخیر ماه مبارک رمضان می‌باشد.
همچنین انفجار ماین مغناطیسی در موتر دانشجویان دانشگاه پُلی‌تخنیک و انفجار ماین مغناطیسی کارگذاری شده در موتر کارمندان کمیسیون اصلاحات اداری از رویدادهای خونین دهه اخیر ماه مبارک رمضان می‌باشد که قربانیان آن را افراد ملکی تشکیل می‌داد.
یادآوری می کنیم، که این آمار تنها از اخبار منتشر شده در سایت خبرگزاری آوا جمع آوری شده و ممکن است آمار کشته ها و زخمی ها بیش از این رقم باشد.    

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала