سیگاراز "گم شدن" ده‌ها میلیون دالر کمک در دانشگاه امریکایی افغانستان خبرداد

© Photo / FB / AUAFدانشگاه امریکایی افغانستان
دانشگاه امریکایی افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
تازه ترین گزارش بازرس ویژه ایالات متحده امریکا از گم شدن ده ها میلیون دالر کمک امریکایی در دانشگاه این کشوز در افغانستان خبر می دهد.

به گرازش اسپوتنیک، بازرس ویژه امریکا (سیگار) در تازه‌ترین گزارش خود گفته، در بررسی‌ها دریافته که از سال 2012 تا اکنون 63 میلیون دالر از کمک‌های امریکا به دانشگاه امریکایی افغانستان "گم شده" اما دانشگاه امریکایی افغانستان در بیانیه‌ای این ادعا را "بی‌اساس" و "گمراه‌کننده" می‌خواند.
براساس این گزارش، برای هر دانشجوی افغان در دانشگاه امریکایی در دوره چهار ساله لیسانس، حدود 126 هزار دالر از کمک‌های امریکا مصرف شده است.
گزارش اخیر سیگار در مورد دانشگاه امریکایی افغانستان این گونه جمع‌بندی شده که "اگر حکومت ایالات متحده هر کدام از دانشجویان افغان را به کالجی در امریکا می‌فرستاد، پول کمتری مصرف می‌شد تا تامین مالی تحصیل در یک دانشگاه انگلیسی‌زبان برای آن‌ها در پایتخت افغانستان". 

 

سیگار: نیروهای نظامی افغانستان بدون پشتیبانی امریکا توانایی عملیات های مستقل را ندارند - اسپوتنیک افغانستان
سیگار: نیروهای نظامی افغانستان بدون پشتیبانی امریکا توانایی عملیات های مستقل را ندارند

جان ساپکو، بازرس ویژه امریکا به روزنامه نیویورک تایمز گفته است: در هفت سال بررسی قراردادهای دولتی و دریافت‌کنندگان کمک‌های امریکا در افغانستان، این نهاد "بدترین" موردی است که دیده‌ام.
اما دیوید سیدنی، از معاونان پیشین وزارت دفاع امریکا و رئیس پیشین دانشگاه امریکایی افغانستان که اکنون رئیس بورد این دانشگاه است به نیویورک‌تایمز گفته است: "پول در دانشگاه امریکایی گم نشده، این یک دانشگاه غیرانتفاعی است و تمامی کمک‌های دریافتی از حکومت امریکا را مصرف کرده است".
دانشگاه امریکایی افغانستان یک دانشگاه مستقل غیرانتفاعی به زبان انگلیسی است که در سال 2006 در کابل به سبک کالج‌های امریکایی تاسیس شد و حدود 1700 دانشجو در دوره‌های لیسانس و فوق‌لیسانس از جمله در رشته‌های اداره و مدیریت، کامپیوتر، علوم سیاسی و حسابداری در حال تحصیل هستند. هدف از تاسیس این دانشگاه تامین کادرهای نخبه در افغانستان است. برخی از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه در مناصب بلند در حکومت افغانستان مصروف به کار شده‌اند.
در بیانیه این دانشگاه تاکید شده که دانشگاه امریکایی افغانستان تاکنون بیش از یک هزار فارغ التحصیل دوره‌های لیسانس و فوق‌لیسانس و حدود 20 هزار تن را آموزش‌های حرفه‌ای داده است.
دانشگاه امریکایی یکی از اهداف عمده حمله گروه طالبان بوده است. این دانشگاه در سال 2016 هدف دو حمله انتحاری و مسلحانه گروه طالبان قرار گرفت که در نتیحه 16 تن کشته و حدود 200 تن زخمی شدند. این حملات منجر به تعطیلی پنج ماهه دانشگاه شد.
دو تن از استادان امریکایی و استرالیایی این دانشگاه از سال 2016 تاکنون در گروگان طالبان هستند.
در بیانیه دانشگاه امریکایی افغانستان آمده که بنا به نگرانی‌های امنیتی، این نهاد آموزشی هر سال بیش از 25 درصد بودجه (7 میلیون دالر) را صرف تامین امنیت می‌کند که در غیر آن بازگشایی مجدد دانشگاه پس از حمله طالبان در سال 2016 ممکن نبود.
فارغ التحصیلان دوره لیسانس دانشگاه امریکایی افغانستان موفق شده‌اند از طریق دریافت بورسیه‌های بین‌المللی مانند فولبرایت در دانشگاه‌های معتبر امریکایی ادامه تحصیل دهند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала