جزئیات کامل از افتتاحیه کنفرانس مسکو

© اسپوتنیک - افغانستان / کنفرانس ویژه به مناسبت تجلیل از صدمین سالگرد روابط روسیه - افغانستان در مسکو
کنفرانس ویژه به مناسبت تجلیل از صدمین سالگرد روابط روسیه - افغانستان در مسکو - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
از صدمین سالگرد روابط دیپلماتیک روسیه و افغانستان طی کنفرانسی در مسکو تجلیل به عمل آمد. سیاسیون افغان به شمول حامد کرزی رییس جمهور پیشین کشور و نمایندگان طالبان در این مراسم اشتراک کردند.

به گزارش اسپوتنیک، افتتاحیه کنفرانس مسکو، امروز سه‌شنبه (7 جوزا) با سخنرانی سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، حامد کرزی رییس جمهور پیشین افغانستان، ملا عبدالغنی برادر معاون گروه طالبان، استاد عطامحمد نور رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی، حنیف اتمر رهبر تیم انتخاباتی صلح و اعتدال، استاد حاجی محمد محقق معاون ریاست اجرایی و کریم خلیلی رییس شورای عالی صلح آغاز شد.
در نشست افتتاحیه، سیاسیون افغانستان و نمایندگان طالبان از صد سالگی روابط تاریخی افغانستان و روسیه به نیکی یاد کردند.
به نماینده‌گی از حکومت دراین نشست لطیف بهاند سفیر افغانستان در مسکو شرکت کرده است.
این مراسم با سخنرانی وزیرخارجه روسیه آغاز شد کسی که دوستی این کشور را با افغانستان دیرینه می داند واطمینان می دهد که افغانستان را در رسیدن به ثبات کمک خواهد کرد.
سرگی لاوروف، وزیرخارجه روسیه گفت:« جنگ درافغانستان راه حل نظامی ندارد.یگانه راه حل اتکا بردیپلوماسی و سیاست است.ما بدین باوریم که تمامی نظامیان خارجی باید ازاین کشور بیرون شوند. جامعه افغانستان برای دریافت یک راه حل باید متحد شود، به گونه یی که تمامی گروه های قومی به گونه صلح آمیز درکنار هم زنده گی نمایند».
حامد کرزی ، رئیس جمهور پیشین کشوردر این نشست گفت، که روسیه با همکاری ایالات متحده می تواند افغانستان را در سیدن به ثبات یاری رساند.
کرزی گفته است:« افغانستان عمیقا خواهان آن است تا فدراسیون روسیه در این راستا به گونه مستقل و هم چنان در همکاری با ایالات متحده امریکا چین سایر کشورها و از جمله جمهوری فدرالی آلمان فعالانه در صف اول حضور داشته باشد.»
محمد کریم خلیلی، رییس شورای عالی صلح نیز در سخنرانی خود گفت:« دست به دست بدهیم از این اجلاس یک نتیجه خوبی را به دست بیاوریم و برای برداشتن گام بعدی که در دوحه امید است برگزار شود ما یک مکانیزم بسیار عزتمندانه برای هر دوطرف ما این جلسات را پیش ببریم.»
ملا عبدالغنی برادر معاون سیاسی طالبان و فرد شماره دوم این گروه در سخنرانی کوتاهش در نشست مسکو که به مناسبت صدساله‌گی روابط افغانستان و روسیه برگزار شده بود گفت که آنان صلح می‌خواهند.
ملا برادرمعاون سیاسی طالبان که برای نخستین بار به بیرون ازدوحه سفرکرده است ودریک نشست دربرابر رسانه‌ها حضور یافته است ازتمایل این گروه به صلح یاد می کند.
ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی طالبان گفت:«امارت اسلامی به صلح متعهد است و در این فکر است که باید مانع در برابر صلح برداشته شود یعنی اینکه اشغال افغانستان به پایان برسد.»
لطیف خان متقی، عضو هیآت طالبان گفت:« امارت اسلامی افغانستان با کشورهای همسایه و منطقه روابط خوبی می‌خواهد نه به کسی اجازه میدهد که در امورافغانستان دخالت کند و نه اجازه میدهد که از خارج کسی دست ضرر را به افغنستان دراز کند.» 

فوزیه کوفی: طلبان در امر تامین صلح جدی شوند - اسپوتنیک افغانستان
فوزیه کوفی: طالبان در امر تامین صلح جدی شوند

عطا محمد نور رییس اجرایی جمعیت اسلامی می‌گوید که روسیه درافغانستان صلح واقعی می خواهد.
او می افزاید که اگر افغانان باهم متحد شوند، هیچ بهانه یی برای حضور نیروهای خارجی درکشور وجود نخواهد داشت.
عطا محمد نور گفت:«ما گناه ما این نیست که امریکا در افغانستان وجود دارد اگر ما با هم می بودیم هیچ خارجی دیگری نمی توانست در افغانستان حضور داشته باشد اگر ما متهد باشیم اگر ما در چتر سایه اسلام با هم بلی بگوییم همدیگر را در اغوش بگیریم هیچ خارجی نمی تواند در افغانستان حضور داشته باشد یا بهانه حضور داشته باشد یا تانوان حضور داشته باشد».
توافق روی یک آتش‌بس، برگزاری نشست دوم دوحه درمیانه‌های ماه آینده و گفت‌وگوهای رو در روی سیاستگران با طالبان ازخواست‌های دیگر عطا محمد نور استند.
عطا محمد نور افزود:« توقع داریم از این اجلاس ما یک آتش بس بیرون بدهیم.»
محمد حنیف اتمر، نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت:«امیدوار استیم آغاز جدی مذاکرات بین الافغانی به حمایت دولت روسیه امریکا و چین و سایر کشور های منطقه به موفقیت بیانجامد».
محمد محقق معاون دوم، رییس اجراییه گفت:«به این نتیجه برسیم که زبان یکدیگر را بدانیم یعنی زبان دل و ایمان همدیگر را ما هر دو طرف یک چیز هیچ تفاوتی نیست می خواهیم اسلامیت می خواهیم برادری می خواهیم استقلال افغانستان را می خواهیم برادری می خواهیم.»
قراراست که این هیآت طالبان به روز چهارشنبه رایزنی‌های بیشتری با سیاستگران افغانستان ونیز مقام‌های روس درمسکو داشته باشد.
یادآوری می کنیم که، اولین میزبانی مسکو از چهره‌های سیاسی افغانستان و طالبان اوایل ماه فبروری بود. در پایان آن نشست سیاسیون افغانستان و طالبان توافق کردند تا دومین دیدارشان در ماه اپریل (اواخر حمل) در دوحه پایتخت قطر باشد. اما این دیدار نزدیک به زمانی که قرار بود انجام شود، لغو شد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала