نگرانی ها از کاهش بی پیشینه افغانی در برابر دالر

© Flickr / Institute for Money, Technology and Financial Inclusionنگرانی ها از کاهش بی پیشینه افغانی در برابر دالر
نگرانی ها از کاهش بی پیشینه افغانی در برابر دالر - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
کاهش بی پیشینه افغانی در برابر دالر سبب نگرانی مردم شده است.
بانک مرکزی: کاهش ارزش پول افغانی، موقتی است - اسپوتنیک افغانستان
بانک مرکزی: کاهش ارزش پول افغانی، موقتی است

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، از آغاز سال روان مالی تا کنون بانک مرکزی افغانستان بیش از ۸۵۰ میلیو ن دالر را در بازارهای ارز این کشور لیلام کرده است.

سخنگوی بانک مرکزی افغانستان می‌گوید، که این بانک برای جلوگیری از تغییرات فاحش بهای کالاها هر هفته سه بار و در هر بار شانزده تا بیست میلیون دالر را در بازارهای ارز عرضه می کند. 

اما اتحادیه صرافان سرای شهزاده کابل می‌گوید، که لیلام هفته وار دالر به حدود سی میلیون دالر کاهش یافته است و از همین رو اثرهای آن در حفظ ثبات ارزش افغانی کمتر شده است.

صبح  روز سه شنبه بهای یک دالر اینجا در سرای شهزاده کابل به هشتاد و یک افغانی نیز رسید، هرچند پس از چاشت به هشتاد افغانی و چهل پول کاهش یافت. 

هرچند بانک مرکزی کاری را که انجام میداد، انجام میدهد و هرهفته دالر به بازار عرضه می کند، اما به نظر میرسد که اثر گذاری اینکار با گذشت هر روز کمتر شده است. 

ایمل هاشور — سخنگوی بانک مرکزی گفت:- "به طور اوسط هر لیلام، شانزده تا بیست میلیون دالر ما میفروشیم و دلیل آن این است که تا ما بتوانیم  قیم را کنترل کنیم تا برای مردم قیمت تمام نه شه و از نوسان فاحش نرخ مبادله افغانی جلوگیری کنیم ".

هرچند بربنیاد آمارهای بانک مرکزی هرهفته در حدود ۵۰ میلیون دالر باید در این بازار عرضه شود اما اتحادیه صرافان سرای شهزاده می‌گوید که کمتر از این مقدار عرضه می شود. 

امین جان خوستی — عضو هئیت رهبری اتحادیه صرافان سرای شهزاده گفت:- "هفته ایی هم بود است که میزان لیلام دالر به هشتاد میلیون دالر رسیده است ، مگر در حال حاضر حتی تا سی میلیون دالر در هفته کاهش پیدا کرده  است".
قیس محمدی — استاد دانشگاه گفت:- "یک دلیل دیگر این است که خود بانک مرکز امریکا خواسته که ارزش دالر را در مارکیت‌ها افزایش بدهد و ای افزایش ارزش تنها در مقابل افغانی نبوده است".

افزایش ارزش دالر در برابر افغانی تاثیر مستقیم بر بهای کالاها در بازار ها داشته است.

شماری از باشنده گان پایتخت می گویند، که با در آمد های ثابتی که دارند و تورم جاری نمی توانند کالاهای مورد نیاز شان را تامین کنند.

اجمل — باشنده کابل گفت:- "از دولت خواهش ما این است که چک کنند کنترول کنند تا که نرخ ها پایین بیاید ، مردم مشکلات زیاد دارد".

محمد سمیع مهمند — باشنده کابل گفت:- "در این بخش حکومت هیچ توجه نه دارد ، ما می دانیم که ارزش دالر بلند تر از این می رود."

اتحادیه صرافان سرای شهزاده کابل افزون بر کاهش عرضه دالر، نابسامانی های سیاسی و امنیتی کشور و کاهش ارزش کلدار و تومان و کسر فاحش بیلانس بازرگانی کشور  را از دیگر علت هایی می گوید که بر ارزش افغانی اثر های منفی برجا گذاشته اند.

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала