سخنگوی طالبان: سازش با امریکا صورت نگرفته

© Photo / офис талибов катар
офис талибов катар - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر به تازگی اظهار کرده که در مذاکرات اخیر میان امریکا و این گروه، اختلاف بر سر خروج نظامیان امریکایی تا هنوز ادامه دارد.

به گزارش اسپوتنیک،سهیل شاهین یکی از سخنگویان دفتر سیاسی طالبان در قطر به تازگی اظهار کرده که در مذاکرات اخیر میان امریکا و این گروه، اختلاف بر سر خروج نظامیان امریکایی کاهش یافته، ولی سازش صورت نگرفته است. او همچنان گفته که مذاکرات متوقف نشده و از سر گرفته می‌شود.
خروج نیروهای خارجی از افغانستان، مذاکرات مستقیم با حکومت افغانستان، آتش‌بس سرتاسری و تضمین اینکه از خاک افغانستان در برابر دیگر کشورها استفاده نشود، چهار موضوع اساسی در مذاکرات امریکا و طالبان بوده است.
سخنگوی دفتر سیاسی طالبان گفت: توقف مذاکرات طالبان و امریکا صحت ندارد و روند گفت‌وگوها مجدداً روز امروز(سه شنبه ۱۷ ثور) آغاز خواهد شد. 

زلمی خلیلزاد - اسپوتنیک افغانستان
واکنش خلیلزاد به اظهارات سخنگوی طالبان

وی اظهار کرد: اخیراً اخباری در مورد توقف مذاکرات میان طالبان و هیئت امریکایی در رسانه‌های داخلی و خارجی منتشر شده که بدین وسیله این خبر را رد می‌کنم و این اخبار به کلی کذب است.
این عضو دفتر سیاسی طالبان گفت: قرار بر این شد که مذاکرات، تنها (ششم ماه می) به دلیل حلول ماه مبارک رمضان متوقف و (هفتم ماه می) مجدداً شروع شود. متاسفانه رسانه‌ها این موضوع را وارونه منعکس کردند و حتی برخی از خبرگزاری‌ها خبر به بن‌بست رسیدن مذاکرات را منتشر کردند که شخصاً تمامی آن‌ها را رد می‌کنم.
وی عنوان کرد: محور اصلی مذاکرات همانند گذشته بر سر خروج نیروهای نظامی امریکا از خاک افغانستان خواهد بود که این موضوع برای هر دو طرف بسیار اهمیت دارد. ما معتقدیم تا زمانی که اشغالگران از افغانستان خارج نشوند، نمی‌توان بر سر مسائل دیگر وارد مذاکره شد. به عبارتی دیگر تا مشکلات و موانع خارجی مرتفع نشود نمی‌توان در مورد مسائل داخلی تصمیم‌گیری کرد.
سهیل شاهین در پاسخ به رسانه ها که آیا کاهش اختلاف میان طالبان و امریکا بر سر خروج نیروها از افغانستان صحت دارد یا خیر، گفت: بله این موضوع صحت دارد. کاهش اختلافات درست است اما «سازش» صورت نگرفته است و مذاکرات مجدداً شروع خواهد شد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала