رئیس جمهور غنی دومیلیارد افغانی بودجه برای کوچی ها اختصاص داد

© AP Photo / Hamed Sarfarazi / رئیس جمهور غنی دومیلیارد افغانی بودجه برای کوچی ها اختصاص داد
رئیس جمهور غنی دومیلیارد افغانی بودجه برای کوچی ها اختصاص داد - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
آقای غنی گفته که کوچی‌ها یک قوم نه، بلکه یک تبار بزرگ و نماینده وحدت ملی می‌باشند، باید همانند مدیریت آب، به مالداری افغانستان هم توجه اساسی صورت گیرد.

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از دفتر رسانه‌ای ریاست جمهوری افغانستان، دراین گردهم‌آیی رئیس جمهور به وزارت تحصیلات عالی دستور داده که برنامه‌ای را جهت آمادگی جوانان کوچی برای کانکو و کمک در بورسیه‌های تحصیلی برای آنان ترتیب و آماده سازد.
آقای غنی در این کنفرانس خطاب به کوچی‌ها گفته که شما سرمایه‌های فراوان داشتید و برای حفاظت و دفاع از این کشور، قربانی‌های زیادی داده‌اید.
وی تاکید کرده که پس از این، هر وزارت برای کوچی‌ها کار می‌کند و نیروهای امنیتی و دفاعی به‌ تامین امنیت کوچی‌ها، توجه خاص خواهند داشت.
او افزوده که در بودجه هر وزارت، یک باب برای کوچی‌ها اختصاص یافته است و برای اولین‌بار دو میلیارد افغانی بودجه که هنوز هم کافی نمی‌باشد، برای کوچی‌ها اختصاص یافته است و این مقدار سال به سال افزایش می‌یابد.  

 

 بر اساس فرمانِ اشرف غنی دو ملیارد افغانی به کوچی ها اختصاص داده شد. pic.twitter.com/b4ScLLw0vL

محمداشرف غنی اظهار داشته که پس از ایجاد شورای های انکشافی کوچی‌ها، بر بنیاد برنامه ملی میثاق شهروندی، هیچ وزارت و اداره‌‌ای، این بهانه را نخواهد کرد که کوچی‌ها آدرس مشخص ندارند و باید از میان این شوراها، یک شورای واحد به نمایندگی از کوچی‌ها به‌صورت منظم با کابینه تماس داشته باشد.
آقای غنی گفته که کوچی‌ها یک قوم نه، بلکه یک تبار بزرگ و نماینده وحدت ملی می‌باشند، باید همانند مدیریت آب، به مالداری افغانستان هم توجه اساسی صورت گیرد.
وی بیان داشته بخش بزرگ مالداری کوچی‌ها به دلیل جنگ‌ها و خشک‌سالی از بین رفته است، اما باوجود این، با آنان عدالت صورت نگرفته و در دودهه‌ گذشته فراموش شده‌اند که این قابل قبول نیست. وی افزود که برای درک محرومیت کوچیان، ما به یک بحث ملی ضرورت داریم.
محمداشرف غنی از تمامی وزارتخانه‌ها خواسته تا طی سه هفته، برنامه‌های انکشافی شان را در خصوص کوچیان با او شریک سازند.
وی به وزارت زراعت و مالداری هدایت داده که بجای پروژه‌های کوچک برای کوچی ها، پروگرام‌های ملی در نظر گرفته شود تا مالداری آنان به پا ایستاده شود، در زندگی آنان تغییر اساسی بیاید و دسترسی آنان به مارکیت‌های جهانی آسان گردد.
وی به مسوولان وزارت اطلاعات و فرهنگ نیز هدایت داده که به پهلوهای مختلف زندگی، عنعنات، ارزش‌ها، مهارت‌ها، توانایی‌ها و مشخصات کوچی‌ها، برنامه‌های همه‌جانبه را ترتیب و به آن توجه خاص نمایند.
محمداشرف غنی از وزیر انکشاف دهات به‌خاطر اینکه کوچی‌ها را در برنامه میثاق شهروندی شامل ساخته است، تشکر کرده و تاکید نموده که از این بعد باید در نشست‌ها و بحث‌های ملی، برای کوچی‌ها سهم خاص داده شود. وی افزود که با توجه به ضرورت و مشکلات کوچی‌ها، باید برای آنان پلان انکشافی پنج‌ساله ترتیب ‌گردد و همچنان در قسمت تأمین امنیت، از آنان همکاری خواسته شود.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала