استفاده ابزاری داعش از خاک افغانستان

© AFP 2023 / Noorullah Shirzada / استفاده ابزاری داعش از خاک افغانستان
استفاده ابزاری داعش از خاک افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
سرگئی شویگو: داعش موقعیت خود را در افغانستان تقویت می بخشد واز این کشور به عنوان پایگاه و نفوس در کشورهای دیگر استفاده می کند.

به گزارش اسپوتنیک، سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، گفت که گروه تروریستی "دولت اسلامی" (داعش، که در فدراسیون روسیه ممنوع شده است) موقعیت خود را در افغانستان تقویت می بخشد، و از این کشور به عنوان یک تخته خیز در منطقه استفاده می کند.
خاطر نشان می گردد که پس از به اصطلاح شکست " داعش"، جنگجویان این گروه از سوریه و عراق به مناطق دیگر، از جمله آسیای مرکزی و جنوب شرق آسیا در حال نفوس می‌باشند.
در نتیجه این جابجایی ها از یک منطقه به منطقه دیگر، جنایات بین المللی افزایش می یابد، محلات رشد برای جنبش های افراطی و جدایی طلب به وجود می اید و هسته های تروریستی ایجاد و تقویت می شوند.
آقای شویگو، در نشست وزرای دفاع کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در بیشکک گفت؛ افغانستان در یک شرایط بسیار بد قرار دارد.
او اشاره کرد: "حضور دراز مدت امریکا در این کشور مشکلات را حل نکرده، بلکه بر آن افزوده است".
وزیر دفاع روسیه همچنین گفت: "نگرانی ویژه ما را تقویت مواضع داعش در این کشور و استفاده از خاک آن به عنوان تخته خیز در منطقه، به بار آورده است".
وی برعلاوه گفت، در مبارزه با تهدید تروریستی ناشی از خاک افغانستان مهم است تا باهم از تولید و حمل و نقل مواد مخدر، جلوگیری کرده در امر آشتی ملی و بهبود اقتصادی این کشور، کمک کرد.
شویگو همچنین گفت: "بسیار مهم است که برای گفتگو صلح میان مردم افغانستان و به رهبری خودشان راه حل درست را جستجو کرد".
پیش از این وزیر دفاع تاجکستان گفته بود که گروه تروریستی داعش قصد دارد تا وضعیت سیاسی و اجتماعی در افغانستان را بی ثبات سازد و ریشه‌هایش را در این کشور تحکیم بخشد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала