تمرکز سیا به مقابله با ایران و روسیه

© AFP 2023 / Saul Loebسازمان سیا آمریکا
سازمان سیا آمریکا - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
رئیس سیا: ما تمرکز منابع خود را به سمت مقابله با ایران و روسیه سوق دادیم.

اسپوتنیک به نقل از تسنیم، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی امریکا گفت که این سازمان در سال گذشته تمرکز منابع خود را به سمت «سرسخت‌ترین دشمنان امریکا» یعنی ایران و روسیه سوق داده است
جینا هاسپل، رئیس سازمان استخبارات مرکزی امریکا (سیا) طی سخنرانی در جمع محصلین دانشگاه «آبرن» گفت که سیا در یک سال گذشته تمرکز منابع مالی‌اش را به سمت مقابله با ایران و روسیه سوق داده است.
هاسپل تصریح کرد سیا در سال‌های بعد از وقوع حادثه 11 سپتامبر 2001 منابعش را بیشتر به آنچه به گفته وی «مبارزه با تروریسم» است اختصاص داده و از کشورهایی مانند ایران و روسیه، غافل مانده بود.
وی با بیان اینکه سیا در سال گذشته زمان، پول و خلاقیت بیشتری را برای مبارزه با برخی از «سرسخت‌ترین دشمنان» امریکا به کار گرفته افزود: «بعد از سال‌ها تمرکز شدید و موجه بر روی مبارزه با تروریسم و غافل ماندن از ایران و روسیه منابع بیشتری را به (مقابله با) آنها اختصاص دادیم».
هاسپل با طرح این ادعا که سیا تهدیدات ناشی ازگروه‌هایی مانند داعش و القاعده را به کنترل درآورده دارد گفت: «اما ما اکنون قضد داریم تمرکز و منابع خود را روی دشمنانی که ملت-دولت هستند، افزایش می‌دهیم».
رسانه‌های آمریکا چندی پیش گزارش داده بودند دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا خواستار افزایش بودجه برنامه‌های جاسوسی دولت خود شده و نزدیک به 86 ملیارد دالر برای نهادهای اطلاعاتی مطالبه کرده است.
سازمانهای استخباراتی امریکا در گزارش‌های ارزیابی وضعیت خود از ایران و روسیه در کنار کوریای شمالی، چین و گروه‌های تروریستی به عنوان پنج چالش پیش روی دولت امریکا نام می‌برند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала