یورش سربازان ارتش سودان به مقر حزب حاکم این کشور

© AFP 2023یورش سربازان ارتش سودان به مقر حزب حاکم این کشور
یورش سربازان ارتش سودان به مقر حزب حاکم این کشور - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
خبرگزاری رویترز به نقل از شاهدان عینی گزارش داده است که نیروهای ارتش پنجشنبه ۱۱ اپریل به مقر «جنبش اسلامی» که ریاست آن را عمر البشیر رئیس‌جمهوری سودان بر عهده دارد، یورش بردند.

به گزارش اسپوتنیک، در همین حال منابع العربیه خبر دادند که بیش از ۱۰۰ شخصیت نزدیک به عمر البشیر، رهبر سودان دستگیر شده اند.

به گفته منابع، محمد طاهر ایلا رئیس حکومت، عبدالریح محمد حسین وزیر دفاع پیشین، احمد هارون رئیس حزب کنگره ملی و علی عثمان محمد طاها معاون اول پیشین البشیر از جمله دستگیر شدگان هستند.

از سویی گزارش‌ها از بسته شدن میدان هوایی خرطوم حاکی اند.

وقوع کودتای نظامی در سودان؛ رئيس‌جمهور و وزیران برکنار شدند - اسپوتنیک افغانستان
وقوع کودتای نظامی در سودان؛ رئيس‌جمهور و وزیران برکنار شدند

در همین حال منابع العربیه تاکید کردند که رهبران جدیدی در راس قدرت در سودان قرار گرفته‌اند. هزاران تظاهر کننده هم به روال روزهای گذشته، حرکت خود را به سمت ساختمان فرماندهی کل نیروهای مسلح حرکت کردند. در برخی خیابان‌ها معترضان به خاطر خبرهای منتشره از کناره‌گیری البشیر، جشن گرفتند.

صبح پنجشنبه تلویزیون رسمی سودان خبر داد که به زودی بیانیه‌ای از سوی نیروهای مسلح صادر خواهد شد. خبرها از احتمال کودتای نظامی در سودان سخن می‌گفت.

همچنین مجموعه‌ای از افسران ارتش با ورود به ساختمان رادیو و تلویزیون، خواستار یکسان سازی پخش همه شبکه‌ها شدند. منابع العربیه می‌گویند ستاد مشترک ارتش بدون حضور عمر البشیر تشکیل جلسه داد. پیشتر اعلام شده بود که ارتش سودان تصمیم گرفت عمر البشیر، رئیس جمهور این کشور را از همه سمت های خود برکنار کرده و همچنین کابینه وزیران این کشور را منحل کند.
حدود چهار ماه است که اعتراضات مردم در سودان ادامه دارد که با خواست کاهش قیمت نان آغاز شد اما تظاهر کنندگان سپس شعار تغییر رژیم عمر البشیر را مطرح کردند که ۳۰ سال از حکومت وی می‌گذرد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала