دکترعبدالله: طالبان خشونت را ترک و در روند سیاسی شرکت کنند

© Sputnik / Sergey Guneev /  مراجعه به بانک تصاویر دکترعبدالله: طالبان خشونت را ترک و در روند سیاسی شرکت کنند
دکترعبدالله: طالبان خشونت را ترک و در روند سیاسی شرکت کنند - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
رییس اجراییه حکومت وحدت ملی می‌گوید که طالبان می‌توانند در روند سیاسی حکومت حتی در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنند، درصورتی که از خشونت‌ دست بردارند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، عبدالله عبدالله، رییس اجراییه حکومت وحدت ملی در گفتگویی با خبرگزاری اسوشیتد پرس می‌گوید که طالبان می‌توانند در روند سیاسی حکومت حتی در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنند، درصورت که از خشونت‌ها، دست بردارند.
آقای عبدالله گفت: «زمانی که طالبان به روند سیاسی پوستند، از خشونت دست برداشتند، روابط خود را با گروه‌ها و سازمان‌های هراس‌افگن قطع کردند، می‌توانند بخشی از روند سیاسی باشند و اگر مردم برای آنها (طالبان) رأی دادند، می‌توانند نماینده‌گان مردم باشند. آنها می‌توانند مردم افغانستان را در هر سطح، نماینده‌گی کنند».
او در ادامه می‌گوید: «نگرانی من این است که از آنجا که آنها می‌دانند که انتخابات درست است، ممکن است فرصتی نداشته باشند زیرا مردم افغانستان طالبانیزم را نمی‌خواهند».
وی افزود که گفتگوها یگانه راه حل به بحران کنونی در افغانستان است.
او تصریح کرد: «مسایل گفتگوها مهم است، نه تنها حکومت افغانستان، ما باید با هم بنشنیم. حکومت افغانستان جمع گروه‌های سیاسی دیگر همراه با طالبان و دربارۀ آیندۀ کشور صحبت کنیم. من فکر نمی‌کنم که راه حلی دیگری برای بیرون رفت از این معضله باشد، به‌خاطریکه تنها یک مسأله نیست، مسألۀ آیندۀ افغانستان است، مسأله جنگ و صلح است که باید رویش، تصمیم گرفته شود.»
او هرچند بر گفتگوهای حکومت با طالبان تأکید می‌کند، اما می‎گوید که طرفدار دست برداشتن از برخی از دستاوردها درگفتگوهای صلح نیست.
آقای عبدالله همچنان بر نقش زنان در گفتگوهای صلح نیز تأکید کرد.
او دراین باره گفت: «اگر زنان، که نیمی از جمعیت هستند، در توسعۀ کشور شرکت نکنند، صلح وجود نخواهد داشت.»

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала