عصبانیت ناسا از آزمایشات راکتی هند

CC BY-SA 2.0 / Jeff Keyzer / NASAخشم ناسا از آزمایش راکتی هند
خشم ناسا از آزمایش راکتی هند - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
رئیس ناسا اقدام هند در خصوص انهدام یکی از ماهواره های خود در فضا را «یک اتفاق وحشتناک» خواند. وی اعلام کرد که آزمایش راکتی هند تهدید جدی را دامنگیر ایستگاه فضایی بین المللی نموده است.

به گزارش اسپوتنیک، جیم بریدنشتاین رئیس ناسا اقدام هند در انهدام یکی از ماهواره‌های خود در فضا را یک اتفاق وحشتناک خواند که بیش از 400 قطعه ضایعات فضایی ایجاد کرده و به خطرات تازه‌ای برای فضانوردان حاضر در ایستگاه فضایی بین المللی دامن زده است.
رئیس ناسا 5 روز پس از آنکه هند با استفاده از یک راکت اقدام به هدف قرار دادن یکی از ماهواره‌های در مدار پایین خود کرد، خطرات این اقدام را در جمع کارکنان ناسا برشمرد. 

هند راکت بالستیک Agni-1 را آزمایش کرد - اسپوتنیک افغانستان
هند راکت بالستیک Agni-1 را آزمایش کرد

این اقدام هند با هدف اثبات پیوستن این کشور به جمع قدرت‌های پیشرفته فضایی صورت گرفت.
رئیس ناسا تاکید کرد همه قطعات ایجاد شده بر اثر انهدام این ماهواره به علت اندازه کوچک آن‌ها قابل ردیابی نیستند.
ماهواره هندی منهدم شده در مدار پایین 300 کیلومتری و بسیار پایین‌تر از ایستگاه فضایی بین المللی و بسیاری دیگر از ماهواره‌های موجود در مدار زمین قرار داشت، اما به گفته بریدنشتاین «دستکم 24 قطعه ایجاد شده بر اثر انفجار ماهواره هند به مدار‌های بالاتری از ایستگاه فضایی بین المللی می‌روند.»
ارتش امریکا اشیاء فضایی را با هدف پیش بینی احتمال برخورد آن‌ها با ایستگاه فضایی بین المللی و ماهواره‌های موجود در مدار ردیابی می‌کند. در حال حاضر 23 هزار شی بزرگتر از 10 سانتی متر ردیابی می‌شوند.
بیش از سه هزار مورد از این اشیاء و قطعات بر اثر آزمایش راکت ضد ماهواره چین در سال 2007 ایجاد شده اند.
بریدنشتاین گفت: بر اثر آزمایش راکت ضد ماهواره هند، احتمال برخورد ضایعات فضایی به ایستگاه بین المللی فضایی طی 10 روز آینده به میزان 44 درصد افزایش می‌یابد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала