افزایش بی‌پیشینه ذخایر ارزی افغانستان

© Photo / DAB / DABافزایش بی‌پیشینه ذخایر ارزی افغانستان
افزایش بی‌پیشینه ذخایر ارزی افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
مسؤولان بانک مرکزی، می‌گویند که ذخایر ارزی افغانستان به هفت میلیارد و 800 میلیون دالر رسیده‌است که این نشان‌دهندۀ افزایش ذخایر ارزی کشور در چندسال اخیر است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، به گفتۀ این مسؤولان این رقم ذخایر ارزی در حال حاضر وضیعت پشتوانۀ پولی نسبت به شماری از کشورهای همسایۀ افغانستان بهتر است.

خلیل صدیق، رئیس بانک مرکزی می‎گوید که در سال گذشته، این بانک تنها صدمیلیون دالر را از تکتانۀ این ذخایر بدست آورده‌است که این رقم در سال‌های اخیر بی‌پیشینه بوده‌است.

بانک مرکزی: کاهش ارزش پول افغانی، موقتی است - اسپوتنیک افغانستان
بانک مرکزی: کاهش ارزش پول افغانی، موقتی است

آقای صدیق افزود: «در حال حاضر وضیعت ما در ذخایر ارزی مان نسبت به شماری از کشورهای همسایه ما که جمعیت بیشتر دارند بهتر است».

در همین حال، اتاق تجارت بین‌المللی، سرمایه‌گذاری بخشی از این پول را و یا به گردش گرفتن آن را به سود اقتصاد کشور می‌داند. به گفتۀ مسؤولان این نهاد، حداقل این پول باید در ایجاد یک بانک قرضه‌های کشاورزی و یا رهنی بکار گرفته شود تا مفاد دوباره بدست دهد.

عبدالقدیربهمن، رئیس هیئت عامل اتاق تجارت بین‌المللی در این باره افزود: «این نوید خوش است. اما باید این پول از راکد ماندن نجات پیدا کند؛ در وضیعت کنونی نیاز است که با این پول کار شود و یک فعالیت اقتصادی به راه بافتد تا مفاد بدست بدهد».

بربنیاد تحلیل‌های مالی جهان، هرگاه ذخایر ارزی یک کشور برای سه تا شش ماه کُل واردات همان کشور را بسازد وضیعت مالی این کشور بهتر ارزیابی می‌شود اما در افغانستان با درنظرداشت این‌که در حدود پنجاه درصد بودجۀ توسعه‌یی اکنون هم از کمک‌های خارجی است این تحلیل متفاوت خواهد بود.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала