امرالله صالح: افغان‌ ها هرگز به پاکستان سر فرو نخواهند آورد

© Photo / moi / moiامرالله صالح: افغان‌ ها هرگز به پاکستان سر فرو نخواهند آورد
امرالله صالح: افغان‌ ها هرگز به پاکستان سر فرو نخواهند آورد - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
امرالله صالح معاون نخست اشرف غنی در انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که افغان ها هرگز به پاکستان سر فرو نخواهند آورد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، امرالله صالح، در گفت‌وگو با شبکۀ فرانس 24 فرانسه گفته‌‎است که افغان‌‎ها می‌توانند هم پیمانان پاکستانی‌ها باشند، اما هرگز به آنان تعظیم نخواهند کرد.

او همچنان در این گفت‎وگو پخش یک گزارش را دربارۀ این که ملا محمد عمر رهبر پیشین طالبان درپاکستان نه بل درافغانستان بوده‌است، بی‌بنیاد خواهند.

این گفته‌های آقای صالح پس از آن ابراز می‌شوند که اخیرأ عمران خان، نخست وزیر پاکستان پیشنهاد حکومت موقت را در افغانستان کرده بود.

صالح: صلح پاکستان، تجزیه غیر رسمی افغانستان خواهد بود - اسپوتنیک افغانستان
امرالله صالح: کلید صلح در راولپندی است نه در کابل

از سویی‌هم، عبدالله عبدالله، رییس اجراییه حکومت در واکنش به پیشنهاد آقای خان، گفت که تعیین سرنوشت افغانستان کار خود این کشور است نه کار کشور دیگری.

او می‌افزاید که افغانستان ازهیچ کشور همسایه انتظار ندارد که بر افغانستان اعمال نفوذ کند.

درهمین حال، زلمی خلیل‌زاد فرستاده ویژه ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان در واکنش به این پیشنهاد عمران خان گفت: «در حالی که پاکستان در روند صلح افغانستان کمک‌های سازنده‌یی داشته‌است، اما تبصره‌های عمران خان چنین کمکی نکرده‌اند. تصمیم گرفتن دربارۀ آیندۀ افغانستان تنها و تنها به خود افغانان مربوط است».

از سوی دیگر، جان بس، سفیر امریکا در کابل نیز به سخنان عمران خان واکنش نشان داد و در صفحه تویترش نوشت:«برخی از شگردهای بازی کرکت درسیاست خوب کاربرد دارند، اما برخی دیگر نه. برای عمران خان مهم است که از چگونه‌گی وضع توپ در روند صلح افغانستان و امور داخلی این کشور خود داری نماید».

اما وزارت خارجه پاکستان می‌گوید که ازگفته‌های نخست وزیرین کشور در رسانه‌ها برداشت نادرست شده‌است.

دریک اعلامیه وزارت خارجه پاکستان آمده‌است که سخنان عمران خان دربارۀ برگزاری انتخابات زیر یک حکومت موقت در پاکستان بوده‌است نه در افغانستان.

روز چهارشنبه، شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان فراخوانده شدن سفیر افغانستان را از اسلام‌آباد از سوی حکومت افغانستان، تصمیم «غیر عاقلانه» می‌‎داند.

او می‌گوید که با آن که پاکستان توضیح داد که گفته‌های عمران خان دربارۀ ایجاد حکومت موقت در افغانستان از سوی رسانه‌های تعبیر نادرست شده‌اند، اما با آن هم کابل با فراخواندن نماینده‌اش از اسلام‌آباد، تصمیم ناخوشایند گرفت.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала