هشدار تازه عطامحمد نور: پس از اول جوزا اجازه نمی‌دهیم حکومت ادامه یابد

© Sputnik / عطا محمد نور، رییس اجرایی حزب جمعیت ملی اسلامی افغانستان
عطا محمد نور، رییس اجرایی حزب جمعیت ملی اسلامی افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
عطا محمد نور والی پیشین بلخ با اشاره به درگیری اخیر در مزارشریف و ادامه کار حکومت پس از اول جوزا، هشدار داد که منتظر عملی شدن توافق نامه میان وزرای دفاع و داخله و خودش است و در غیر آن هرگزینه دیگر روی دست خواهد بود.

به گزارش اسپوتنیک، عطامحمد نور، رئیس اجرایی حزب جمعیت و عضو ارشد تیم انتخاباتی صلح و اعتدال می‌گوید که دوره کار حکومت پس از اول جوزا ختم است و نامزدان باید برای جلوگیری از خلای قدرت تصمیم بگیرند.
عطا محمد نور که در همایش سالیاد مارشال فهیم با حضور حنیف اتمر از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری سخن می‌زد با اشاره به تحولات اخیر در بلخ، هشدار داد:«ما انتظار فیصله نهایی که شده بود با اسدالله خالد و مسعود اندرابی، انتظار عملی شدن را داریم. در غیر آن، هر گزینه دیگری روی میز ما است.»
رییس‌ جمهور غنی به تاریخ 23 حوت سال گذشته، برخلاف توافق قبلی خود با عطامحمد نور، اقدام به معرفی یک فرمانده پولیس جدید برای ولایت بلخ نمود. این اقدام که با هشدارهای پیشاپیش عطامحمد نور همراه بود، سرانجام به درگیری میان نیروهای امنیتی که از کابل به شهر مزارشریف رفته بودند، و نیروهای هوادار آقای نور منجر شد. این درگیری‌ها که عملاً شهر مزارشریف را در آستانه نوروز به تعطیلی کشاند، تلفاتی نیز در پی داشت.
آقای نور گفت:«سلاحی که بر روی بلخیان کشیده شده شد، شرم نیست؟ هر روز ملت، ما ره طعنه می‌دهد که چرا نجنگیدی و کشته نشدی؟.»
وی خاطرنشان نمود:«ما نمی‌خواستیم که در برابر نظامیان ایستاد شویم، اما این تعرض در برابر حیثیت مردم بلخ، فراموش‌مان نمی‌شود».
آقای نور همچنان در سخنانش سردمداران حکومت را تحمیل شده از سوی دیگران به گرده های مردم خوانده و هشدار داد که اجازه نمی‌دهد پس از اول جوزا حکومت ادامه یابد.
او تصریح کرد که با تمام قوت از روند صلح حمایت کرده و اجازه نمی‌دهد که حکومت این روند ملی را سبوتاژ کند.
با این همه، هنوز معلوم نیست که توافق وزرای امنیتی و آقای نور از سوی ارگ عملی خواهد شد یا نه.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала