محب: توافق با طالبان پایان تهدید تروریسم نیست

© Photo / ARG / ARGحمدالله محب
حمدالله محب - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
حمدالله محب، مشاور شورای امنیت رییس‌جمهور غنی، می‌گوید که رسیدن به یک توافق با طالبان الزامأ به معنی پایان تهدید تروریسم نیست.

به گزارش اسپوتنیک، نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد، در بارۀ افغانستان در نیویارک برگزار شده بود و در آن، نمایندۀ ویژۀ دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان نیز گزارشش را دربارۀ افغانستان ارایه کرد.
حمدالله محب، مشاور شورای امنیت کشور؛ در صحبت هایش در این نشست، از کشورهای جهان خواست که در مبارزه با هراس‌افگنی افغانستان را کمک کنند.
او هرچند گفت که افغانستان در خط نخست مبارزه با تروریسم قرار دارد، اما تأکید کرد که جنگیدن در برابر گروه‌های تروریستی تنها مسؤولیت افغانستان نیست.
وی گفت که پنج سال اخیر، ما را به صلح نزدیکتر ساخته است. افغانستان و جهان در ارتباط به امکان صلح و نگرانی‌ها و ابهاماتی که آن را احاطه کرده است، حرف می‌زند.
آقای محب، از گروه طالبان خواست که به گفت‌وگوهای بین‌الافغانی روبیاورند و به جنگ و خشونت در کشور پایان دهند.
این نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد، در بارۀ افغانستان برگزار شده بود و در آن، نمایندۀ ویژۀ دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان نیز گزارشش را دربارۀ افغانستان ارایه کرد.
تادامیچی یوماماتو، نمایندۀ ویژۀ دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان، در گزارشش، از افغانستان به عنوان یک مرگبار و در شرایط دشوار، توصیف کرد و گفت که فقر در این کشور از 37 در صد در سال 2014 به 54 در صد در سال 2018 افزایش یافته‌است.
یوماماتو هم‌چنان گفت که افغانستان یکی از مرگبارترین کشورها در سال 2018 میلادی بوده است که در آن هزاران تن از غیرنظامیان و نظامیان جان‌های شان را از دست داده‌اند.
یوماماتو، در بخش دیگر از سخنانش در بارۀ برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در افغانستان نیز سخن‌زد. او از اعضای تازۀ کمیسیون‌های انتخاباتی خواست که انتخابات‌های پیش‌روی افغانستان را در زمان معین و مشخص شدۀ آن برگزار کنند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала