بزرگداشت از سالروز درگذشت مارشال فهیم در کابل

© Photoبزرگداشت از سالروز درگذشت مارشال فهیم در کابل
بزرگداشت از سالروز درگذشت مارشال فهیم در کابل - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
در مراسم گرامی‌داشت از پنجمین سالروز درگذشت مارشال فهیم، شماری از مقام‌های حکومت، سیاسیون و مردم شرکت کرده‌ بودند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رسانه ها، از پنجمین سالروز درگذشت مارشال محمد قسیم فهیم، معاون پیشین رییس‌جمهور، امروز (شنبه، ۱۸حوت) در تالار لویۀ جرگه در کابل بزرگداشت شد.
مارشال محمد قسیم فهیم، در سال ۱۳۹۲ هنگامی که معاون نخست حامدکرزی، رییس‌جمهور پیشین بود در اثر سکتۀ قلبی به عمر ۵۶ ساله‌گی درگذشت.
عبدالله عبدالله، رییس‌اجراییه که در این مراسم سخنرانی می‌کرد، از مارشال فهیم همچون یک شخص صلح دوست نام برد.
آقای عبدالله، بر اتحاد میان مردم تأکید کرد و آمدن صلح در کشور را نیز مستلزم توافق نظر تمامی مردم روی این مسله دانست. او از تمامی سیاسیون خواست که با هم متحد شوند و برای صلح پایدار در افغانستان کار کنند.
حامدکرزی، رییس‌جمهور پیشین نیز که در این مراسم شرکت کرده بود، از تلاش‌های ایالات متحده برای تأمین صلح در کشور پشتیبانی کرد، اما تأکید کرد که باید دستاوردهای سال‌های گذشته در افغانستان حفظ شود.
محمد کریم خلیلی، رییس شورای عالی صلح سخنران دیگر مراسم امروزی بود. آقای خلیلی گفت که اجماع ملی در مورد صلح در افغانستان وجود دارد. او در بخش دیگر از سخنانش به هزینۀ بلند جنگ در افغانستان اشاره کرد و افزود که باید این جنگ خاتمه یابد: «حداقل ۲۰۰ تن از جوانان افغان هر روز — از هردو طرف جنگ — کشته می‌شوند.»
اما رییس شورای عالی صلح تأکید کرد که به امارت طالبانی بر نخواهیم گشت: «افغانستان اکنون تغیر کرده است. ما به امارت طالبان برنخواهیم گشت، افغان‌ها خواهان صلح با عزت هستند.»
عبدرب الرسول سیاف، رهبر پیشین جهادی نیز در سخنرانی‌اش در این مراسم بر برقراری صلح باعزت در کشور تأکید کرد: «ما خواهان صلح با عزت هستیم و از هرکسی که سعی در دستیابی به یک صلح پایدار در افغانستان دارد، استقبال می‌کنیم.»
وی در ادامه گفت: «این دولت نه از اشرف غنی است، نه از عبدالله عبدالله و نه از سرور دانش؛ این دولت به مردم تعلق دارد و ما باید عزت هردو دولت و مردم را در گفت‌وگوهای صلح حفظ نمایم.»
این رهبر جهادی هم‌چنان از نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده خواست که در کمپاین‌های انتخاباتی شان تلاش کنند مسایل ملی را درنظر بگیرند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала