بررسی‌ ساخت تونل دوم سالنگ به پایان رسیده‌است

© Sputnik / Andrey Solomonov /  مراجعه به بانک تصاویر بررسی‌ ساخت تونل دوم سالنگ به پایان رسیده‌است
بررسی‌ ساخت تونل دوم سالنگ به پایان رسیده‌است - اسپوتنیک افغانستان
عضو شوید
وزارت فواید عامه افغانستان، از پایان بررسی‌های امکان‌سنجی ساخت تونل دوم سالنگ خبر داده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، مهدی روحانی، سخن‌گوی این وزارت می‌گوید که بررسی‌های امکان‌سنجی ساخت یک تونل دیگر در سالنگ و ۹۰کیلومتر جادۀ آن از سوی یک شرکت آسترالیایی پایان یافته است و این وزارت در تلاش جلب کمک‌های جهانی برای عملی‌سازی این پروژه‌است.
بررسی‌های امکان‌سنجی ساخت تونل دوم در سالنگ، بیش از یک سال پیش از سوی این شرکت آسترالیایی آغاز شده بود. به گفتۀ آقای روحانی، قرار است تا دوماه دیگر کار طراحی تفصیلی این پروژه از سوی همین شرکت آغاز شود.
سخن‌گوی وزارت فواید عامه، می‌گوید که با پایان کار طراحی تفصیلی، مسیر و هزینۀ واقعی این پروژه مشخص خواهند شد: «به‌خاطر ساخت ۹۰کیلومتر جاده و تونل جدید سالنگ، در حدود یک میلیارد دالر نیاز داریم و بعد با دونرهای خود وارد مذاکره می‌شویم تا در ساخت تونل جدید سالنگ توجه آن‌ها را جلب کنیم.»
از سوی دیگر، به تازه‌گی بانک توسعۀ آسیایی، از گفت‌وگوها با سرپرست وزارت مالیه در پیوند با پروژۀ تونل سالنگ در حاشیه نشست بازنگری میان مدت صندوق توسعه‌یی آسیا خبر داده‌است. این بانک، بزرگترین تمویل کنندۀ پروژه‌های وزارت فواید عامه است.
شمروز خان مسجدی، سخن‌گوی وزارت مالیه گفت: «هدف از این مجلس، بحث در مورد تداوم همکاری‌های بانک انکشاف آسیایی در موارد رشد اقتصادی، کاهش فقر و هم‌چنان بنیۀ مالی پروژه‌های زیربنایی در سکتور زراعت، ترانسپورت، انکشاف دهات و منابع طبیعی بود.»
بانک توسعه آسیایی، ۱۹میلیون دالر هزینه بررسی‌های امکان سنجی و طراحی تفصیلی تونل جدید سالنگ را نیز پرداخته است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала