عبدالله: لجاجت طالبان مانع اصلی در راه صلح است

© Photo / ریاست اجراییهعبدالله: لجاجت طالبان مانع اصلی در راه صلح است
عبدالله: لجاجت طالبان مانع اصلی در راه صلح است - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
داکتر عبدالله می‌گوید که از هرگونه تلاش در راه صلح به شرط حفظ دستاوردهای 18 سال گذشته حمایت می‌کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رسانه های افغانستان، عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت امروز دوشنبه (22 دلو) در آغاز نشست شورای وزیران گفت: "به مردم اطمینان می‌دهم که ما از هر کوششی که افغانستان را به صلح برساند حمایت می‌کنیم؛ اما این کوشش‌ها باید در راستای حفظ دستاوردهای افغانستان به ویژه قانون اساسی، نیروهای دفاعی و امنیتی، حقوق فردی اتباع کشور و دفاع از حیثیت قربانی‌های نمایندگی شود و بدون این، هیچ صلح تحقق پذیر و قابل پیشبینی نیست."
آقای عبدالله افزود هرگروهی که جنگ را در کشور کاهش دهد و با گروه‌های تروریستی بین‌المللی قطع رابطه کرده و به مردم افغانستان اجازه دهد که در صلح زندگی کنند، مورد استقبال مردم قرار خواهند گرفت.
به گفته او، هر حرکت صلح در حالی که سیاسیون افغانستان در داخل متفرق باشند نتیجه نمی‌دهد و بدون وحدت داخلی تلاش‌های صلح موثر نخواهد بود و تنها کسانی که ادامه جنگ را می‌خواهند از این مساله سوء استفاده خواهند کرد.
او خاطر نشان کرد که در سطح منطقه و رابطه افغانستان با شرکای بین المللی نیز نباید تردیدی وجود داشته باشد؛ زیرا تهدیدها مشترک است و این روابط ادامه خواهد یافت.
آقای عبدالله با اشاره به خروج نیروهای شوروی سابق در 26 دلو 1367 نیز گفت که امروز چهل سال از این روز می‌گذرد ولی جنگ در کشور ادامه دارد و عامل اصلی ادامه جنگ هم لجاجت گروه طالبان است که حاضر به گفتگوی مستقیم با دولت افغانستان تمی باشند.
به گفته او، هرچند طالبان قدم های را در روند صلح گذاشته اند اما نیت خود را برای برقراری صلح و ثبات در کشور ثابت نکرده اند.
او تاکید کرد که صلح به قربانی نیازدارد؛ اما این قربانی نباید آرمان مردم افغانستان باشد؛ مردم حق دارند به صلح دست یابند و هرگز نمی‌خواهند که به دوره‌‌ای بروند که حقوق شان پایمال می‌شد.
عبدالله گفت: "یک وقتی تعبیر می‌شود که ما بخاطر مقام و چوکی شرط غیر قابل مانده‌ایم؛ این معنا را نمی‌دهد؛ در هر لحظه‌ای که فرصت ایجاد شود استفاده از آن، برای ما فرض است، در شرایطی که ما تلفات می‌دهیم و سایه جنگ بر تمام حرکت‌های ما تاثیر گذاشته چوکی و مقام کیفیتی را ندارد."
در همن حال اخیراً برخی از سیاسیون افغانستان می‌گویند که سران حکومت به خاطر حفظ قدرت سیاسی شان حاضر نیستند با طالبان صلح کنند. به گفته آنان، ایجاد حکومت موقت یکی از شرایط صلح در کشور است ولی سران حکومت با این مساله مخالف اند.
اما سران حکومت می‌گویند که ایجاد حکومت موقت در گفتگوهای صلح مطرح نیست و با اینکار تجربه تلخ داکتر نجیب در کشور تکرار خواهد شد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала