ترکیه چین را به بستن اردوگاه‌های جمع‌آوری مسلمانان اویغور فراخواند

© Photo / Peretz Partenskyترکیه چین را به بستن اردوگاه‌های جمع‌آوری مسلمانان اویغور فراخواند
ترکیه چین را به بستن اردوگاه‌های جمع‌آوری مسلمانان اویغور فراخواند - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
وزارت خارجه ترکیه مقامات چین را به احترام گذاشتن به اصول بنیادین حقوق بشری ترک‌ها اویغور و بستن کمپ‌های جمع‌آوری فراخواند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از آناتولی، حامی آکسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه در واکنش به نقض حقوق اساسی ترک‌های اویغور و همچنین مرگ عبدالرحیم هئییت، خواننده فولکلور اویغور در چین، این کشور را به رعایت اصول اساسی حقوق ترک‌های اویغور و بستن کمپ‌های جمع‌آوری دعوت کرد.
آکسوی همچنین سیاست اعمال آسیمیلاسیون علیه ترک‌های اویغور را مایه شرم دانست و اظهار داشت: «اعلان رسمی سیاست یکسان‌سازی زبانی و دینی در اکتوبر سال 2017 نمونه جدیدی از اقدامات چین برای از بین بردن هویت اتنیکی و دینی ترک‌های اویغور و دیگر جوامع مسلمانان در این کشور است».
آکسوی افزود: «دیگر بر کسانی پنهان نیست که بیش از یک میلیون ترک اویغور با دستگیری‌های خودسرانه و همچنین شکنجه و شستشوی مغزی در کمپ‌ها و زندان‌های چین مواجه هستند. اویغور‌های محبوس در این اردوگاه‌ها تحت فشار هستند. اویغورهای ساکن در خارج از چین از سرنوشت اعضای خانواده خود که در این ارودگاه‌ها هستند بی‌اطلاعند. هزاران کودک از والدین خود جدا مانده‌اند یا یتیم شده‌اند».

بردگی مسلمانان در چین - اسپوتنیک افغانستان
بردگی مسلمانان در چین

سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه با بیان اینکه مواضع کشور در خصوص این موضوع در همه سطوح به مقامات چین منتقل شده‌ است گفت: «در چنین فضایی از مرگ عبدالرحیم هییئت، خواننده مردمی اویغور در زندان که به خاطر خواندن یک قطعه به 8 سال حبس محکوم شده بود باخبر شدیم».
وی اضافه کرد که این حادثه تاثر برانگیز واکنش افکار عمومی در ترکیه در قبال نقض حقوق بشر در منطقه سینجان را برانگیخته است. از مقامات چین انتظار داریم واکنش‌ افکار عمومی ترکیه در قبال نقض شدید حقوق بشر علیه ترک‌های اویغور را در نظر بگیرند.
سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه همچنان گفت از جوامع بین المللی و دبیر کل سازمان ملل نیز دعوت می‌کنیم تا برای پایان دادن به این تراژدی، گامهای موثری بردارند.
این در حال است که نهادهای حقوق بشری چین از مدت‌ها پیش تلاش ‌می‌کنند تا جامعه جهانی را متوجه حبس میلیون ها اویغور در کمپ‌های جمع‌آوری به بهانه «آموزش دوباره» کنند.
کنوانسيون بين‌المللی رفع هرگونه تبعیض نژادی نیز نشستی در ژنو در ارتباط با تبعیض علیه گروه‌های اقلیت در چین برگزار کرده بود. در این نشست نهادهای حقوق بشری چین گفته بودند که مقامات محلی در سینجان، افرادی را که از نظر آنها دارای «مواضع مشکل‌دار» بوده‌اند، به مراکز‌ «آموزش سیاسی» منتقل می‌کنند.
این نهادهای حقوق بشری همچنین اعلام کرده بودند که در حدود 3 میلیون نفر بدون هیچ‌گونه دلیل محکمه پسندی در این مراکز نگهداری می‌شوند.
دیده‌بان حقوق بشر (HRW) با انتشار گزارشی اعلام کرده بود که تعداد بسیار زیادی در ایالت خودمختار سینجان در چارچوب «اتخاذ تدابیر پیشگیرانه» بازداشت و به دلیل اینکه این افراد از نظر مقامات چین دارای مواضع خطرناک بوده‌اند به مراکز «آموزش سیاسی» منتقل شده‌اند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала