واکنش حکومت افغانستان به نشست افغان ها به میزبانی مسکو

© Sputnik / Alexander Vilf /  مراجعه به بانک تصاویر واکنش حکومت افغانستان به نشست افغان ها به میزبانی مسکو
واکنش حکومت افغانستان به نشست افغان ها به میزبانی مسکو - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
وزارت امورخارجۀ افغانستان می‌گوید که برگزاری چنین نشست‌ها، افغانستان را برای رسیدن به صلح کمک نخواهد کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، حکومت افغانستان، در واکنش به میزبانی روسیه از نشستی دربارۀ صلح افغانستان از مسکو می‌خواهد که به تعهداتش برای به رسمیت شناختن رهبری و مالکیت افغانستان در این روند، عمل کند.
صبغت‎الله احمدی، سخن‌گوی وزارت امور خارجه گفت: «ما مطمئن هستیم که این نشست‌ها با این شکل، راه بجای نمی‌برد و ما را برای رسیدن به صلح کمک نمی‌کند. موضع ما از قبل هم مشخص بوده است و قرار نیست که ما در این نشست شرکت کنیم.»
بربنیاد گزارش‌ها، قرار است به روز سه‌شنبه مسکو از شماری از سیاسیون افغانستان و اعضای ارشد گروه طالبان میزبانی کند. مقام‌های روسی به رویترز گفته‌اند که در این نشست از حکومت افغانستان دعوت نشده‌است.
محمدمحقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، عطامحمد نور و محمداسماعیل خان اعضای رهبری جمعیت اسلامی و حامدکرزی، رییس جمهور پیشین از کسانی استند که گفته شده است در این نشست شرکت خواهند کرد.
آقای محقق که پش از چاشت روز جمعه (۱۱دلو) دریک نشست در کابل سخن می‌زد، هرچند دربارۀ حضور و یا عدم حضور در نشست مسکو چیزی نگفت، اما تأکید کرد که سیاسیون افغانستان چتری را به منظور پیشبرد گفت‌وگوهای صلح ایجاد کرده‌اند.
او تأکید کرد که سیاسیون در تلاش آوردن صلح در افغانستان استند: «رییس‌جمهور دلش در صلح کردن نیست؛ اورا چوکی مزه داده؛ می‌گوید تا پنج‌سال دیگر صلح می‌کنیم — پنج‌سال چگونه می‌شود: هر روز ۲۰۰ نفر کشته می‌شوند… و در یک سال شش لگ و هشتاد هزار نفر دیگر باید کشته شوند تا صلح شود. انشاالله ما صلح هم می‌کنیم، تمام ملت، تمام سران سیاسی و جهاد افغانستان یک چتر سیاسی درست کرده‌اند و به سراغ دنیا می‌روند و دنیا به سراغ این‌ها می‌آید و صلح برقرار می‌شود — چه دل‌شان بخواهد و چه نخواهد.»
در سه ماه پسین، این دومین باری خواهد بود که مسکو نشستی را دربارۀ صلح افغانستان میزبانی می‌کند. نشست نخست مسکو که در آن نیز نماینده‌گان حکومت افغانستان حضور نداشت، در ماه عقرب امسال برگزار شد. در این نشست، نماینده‌گان طالبان و ده کشور منطقه و ایالات متحده شرکت کرده بودند. طالبان در این نشست بود که به گونۀ رسمی خواستار خروج نیروهای خارجی از افغانستان شدند.
در نشست روز سه‌شنبه روسیه از شماری از سیاست‌گران در افغانستان دعوت شده‌است، اما مقام‌های روسی گفته اند به این دلیل از حکومت افغانستان دعوت نشده که نماینده‌گان طالبان بتوانند در این نشست شرکت کنند.
ماریا زاخاروا، سخن‌گوی وزارت خارجه روسیه می‌گوید: «ما با پاکستان در جنگ با هراس‌افگنی و نیز دربارۀ صلح افغانستان از نزدیک همکاری می‌کنیم. ما دربارۀ گسترش فعالیت‌های گروه داعش در آن‌جا نگرانی مشترک داریم.»
این در حالی است که حکومت افغانستان در چهار نشست نماینده‌گان طالبان و امریکا نیز حضور نداشت.
در این میان، یک مقام امریکایی در واکنش به میزبانی روسیه از نشست میان طالبان و سیاست‌گران افغانستان، می‌گوید که روسیه در تلاش صدمه زدن به گفت وگوهای صلح به پشتیبانی امریکا است.
اما، شورای عالی صلح، می‌گوید از هر اقدامی تسهیل کننده که به گفت وگوهای رودرروی طالبان با حکومت بیانجامد پشتیبانی می‌کند.
سید احسان طاهری، سخن‌گوی شورای عالی صلح می‌گوید: «حرکت‌های انجام شوند برای آغاز مذاکرات صلح، تسهیل روند صلح و حمایت از روند صلح افغانستان؛ بدون شک ما آن را استقبال می‌کنیم و به خیر افغانستان و به خیر منطقه می‌دانیم.»
گفت‌وگوهای صلح افغانستان اکنون به مرحلۀ حساسی رسیده‌است. زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحدۀ امریکا برای صلح افغانستان می‌گوید که در گفت‌وگوهای اخیر با طالبان، دربارۀ خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و مبارزه با هراس‌افگنی پیشرفت‌هایی صورت گرفته است.
از سوی دیگر، نماینده‌گان بیش از چهل کشور در نشست گروۀ بین‌المللی تماس در لندن که در آن زلمی خلیل‌زاد و عمر داوودزی، ریس دارالانشای شورای عالی صلح نیز حضور داشتند، پشتیبانی شان را از روند صلح افغانستان اعلام کردند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала