پیشبینی فاجعه هولناکی که در سال 2019 بشریت را تهدید می کند

© Flickr / roseannadanaپیشبینی فاجعه هولناکی که در سال 2019 بشریت را تهدید می کند
پیشبینی فاجعه هولناکی که در سال 2019 بشریت را تهدید می کند - اسپوتنیک افغانستان
عضو شوید
دانشمندان پیش‌بینی کرده‌اند که انتشار گاز کربن دی‌اکسید در سال 2019 میلادی به رقم رکود خواهد رسید .

به گزارش اسپوتنیک، همه ساله منابع طبیعی همچون جنگل‌ها مقدار قابل توجهی از گاز کربن دی‌اکسید تولید شده توسط انسان را جذب می‌کنند. هرچند در سال‌هایی همچون سال جاری که هوای مناطق گرمسیری پاسیفیک خشک و گرم‌تر است درختان و گیاهان کمتر رشد می‌کنند و به مراتب میزان کمتری از این گاز را جذب می‌نمایند. در نتیجه سال 2019 در مقایسه با سال گذشته به میزان بیشتری انباشت این گاز روبرو خواهد بود.
از سال 1958 مرکز تحقیقاتی در «ماونا لوا» در هاوائی به جمع‌آوری اطلاعات و نظارت ترکیب‌های کیمیاوی اتمسفر زمین را انجام می دهد و از اولین سال‌های ثبت این اطلاعات افزایش 30 درصدی انباشت گاز کربن دی‌اکسید در اتمسفر مشاهده شده که از انتشار سوخت‌های فسیلی و از بین رفتن جنگل‌ها ناشی می‌شود.
به گفته کارشناسان این افزایش حتی ممکن است با عدم توانایی جنگل‌ها، دریاها و مناطق خشکی در جذب حدود نیمی از گازهای ناشی از فعالیت‌های بشر بیشتر شود. هرچند، این توانایی در فصل‌های مختلف سال متفاوت است.
در فصل تابستان سطح گاز کربن دی‌اکسید موجود در اتمسفر کاهش پیدا می‌کند زیرا درختان و گیاهان در حین فرایند رشد میزان بیشتری از کربن را جذب می‌کنند. در فصل زمستان و ریزش برگ‌ها، میزان کمتری از این گاز جذب می‌شود و سطح گاز 2 در صد در اتمسفر زمین افزایش پیدا می‌کند.
هرچند زمانی که درجه حرارت نسبت به وضعیت نرمال گرم و خشک‌تر است رشد درختان و گیاهان کمتر شده و میزان کمتری از گاز کربن دی‌اکسید را جذب می‌کنند.
بسیاری از دانشمندان در خصوص فاجعه اقلیمی هشدار داده‌اند و عنوان کردند تغییرات اقلیمی زیادی در حال وقوع است و به موجب آن پدیده آب و هوایی ال نینو شدت خواهد گرفت که اگر هرچه سریع‌تر در این خصوص اقدامی صورت نگیرد، جان ساکنان جهان در خطر خواهد بود..

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала