زلمی خلیل‌زاد دیدار با طالبان در قطر را تأیید کرد

© Photo / EKزلمی خلیل‌زاد دیدار با طالبان در قطر را تأیید کرد
زلمی خلیل‌زاد دیدار با طالبان در قطر را تأیید کرد - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
پس از شک و تردید‌ها در مورد ادامۀ گفتگو‌ها میان نماینده‌های طالبان و زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ خاص وزارت خارجۀ امریکا برای صلح افغانستان، سر انجام اعلام کرده که دو طرف دیروز دوشنبه در قطر با هم دیدار کردند.

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از طلوع نیوز، نماینده‌های گروه طالبان در قطر جایی‌که دفتر سیاسی دارند، با زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ خاص وزارت خارجۀ امریکا برای صلح افغانستان دیدار کرده‌اند.
ذبیح الله مجاهد سخنگوی این گروه در یک خبرنامه گفت که مذاکرات میان رهبران طالبان و مقام‌های امریکایی دیروز دوشنبه در قطر آغاز شد.
گفتگوها میان خلیل‌زاد و اعضای دفتر سیاسی طالبان در شهر دوحه روی چگونگی و میکانیزم خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان متمرکز بود.
طالبان چند روز پیش هشدار داده بودند که اگر امریکا گفتگوها را روی حضور نظامی‌اش در افغانستان متمرکز نکند، تماس با واشنگتن را قطع خواهند کرد.
جزئیات بیشتر در مورد دیدار دیروز مقام‌های امریکایی و طالبان در قطر پخش نشده‌است. 

ایجاد هیأت ملی برای مصالحه جهت مذاکره با طالبان در افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
مذاکرات نمایندگان امریکا با طالبان

خلیل‌زاد در ادامه نوشت که در مسیر درست در حرکت اند و گام‌های بیشتر پاکستان منجر به نتیجۀ ملموس خواهد شد.
زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، دور تازه سفرهای خود به کشورهای منطقه را در تاریخ 8 جنوری آغاز کرد که وی در آن از امارات متحده عربی، عربستان سعودی، هند، چین، افغانستان و پاکستان دیدار داشت.

آقای خلیل‌زاد از تاریخ 17 الی 20 جنوری در پاکستان حضور داشت. سفر خلیل زاد به پاکستان ادامه روند سفر وی برای مذاکرات صلح افغانستان بود که از ماه دسامبر آغاز شد.

نماینده امریکا با عمران‌خان نخست وزیر و شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان دیدار و درباره پیشبرد اهداف مذاکره با طالبان به تبادل نظر با آن‌ها پرداخت.

وی در ادامه این سفر با تهمینه جنجوعه معاون وزیر امور خارجه پاکستان دیدار کرد و درباره ادامه همکاری برای پیشبرد اهداف مذاکرات صلح افغانستان به رایزنی با وی پرداخت.

پاکستان تلاش کرد مقدمه ادامه مذاکرات صلح در اسلام‌آباد را فراهم کند و خلیل زاد منتظر دیدار با نمایندگان طالبان بود.

خلیل زاد همچنان با جنرال قمر جاوید باجواه فرمانده ارتش پاکستان دیدار و به وی اطمینان داد که امریکا به دنبال صلح پایدار در افغانستان است.

در آن زمان گزارش شد با اینکه نماینده وزارت امور خارجه امریکا در امور صلح افغانستان مدت زمان مأموریت خود در پاکستان را تمدید کرده اما موفق به دیدار با نمایندگان طالبان نشده است.

اما روز گذشته زلمی خلیل زاد در پیام توییتری خود نوشت:" این تصور طالبان و برخی افراد اشتباه است که امریکا از یک سو به دنبال ادامه مذاکره است و از طرف دیگر جنگ در افغانستان را نیز ادامه می‌دهد."

وی افزود:"می‌خواهم به وضوح و روشنی اعلام کنم که امریکا فقط به دنبال صلح در افغانستان است و برای این منظور حاضر است با تمام گروه‌های افغانستانی از جمله طالبان به توافق برسد."

خلیل زاد تأکید کرد که امریکا ملاحظات تمام کشورهای همسایه افغانستان و گروه‌های موجود در این کشور را در نظر دارد و هیچ یک از آن‌ها را نادیده نمی‌گیرد.

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала