مخالفت انگلیس و امریکا بر سر آمار دقیق طالبان در افغانستان

© AFP 2023 / Noorullah Shirzadaمخالفت انگلیس و امریکا بر سر آمار دقیق طالبان در افغانستان
مخالفت انگلیس و امریکا بر سر آمار دقیق طالبان در افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
عضو شوید
مقام های امریکایی برآورد نموده که شمار اعضای طالبان از 20 هزار نفر در سال‌های اخیر به 60 هزار نیرو در سال 2018 افزایش یافت.

به گزارش اسپوتنیک، "آنتونیو گیوستوزی" استاد دانشگاه سلطنتی لندن معتقد است که این شمار طالبان در افغانستان به مراتب بیشتر از آمار اعلام شده است.
براساس تحقیقات گیوستوزی که بارها تحقیقات متعددی را درباره طالبان انجام داده است این گروه حدود 150 هزار نیرو دارد که 60 هزار نفر آن‌ها اعضای تمام وقت و بقیه نیروها نیز اعضای محلی و نیمه وقت طالبان هستند.
این استاد دانشگاه سلطنتی لندن خاطر نشان ساخته که حدود 50 هزار نفر از اعضای این گروه در زمینه اطلاعات، تدارکات، تبلیغات، دادگستری و دیگر جوانب غیرنظامی طالبان فعالیت می‌کنند. این گروه در حوزه گسترده‌ای از مناطق روستایی افغانستان ارائه خدمات کرده و به جمع‌آوری مالیات و اعمال قانون می‌پردازد.
این استاد دانشگاه ادامه داد که از مجموع 150 هزار عضو طالبان، اعضای محلی این گروه به ندرت در خارج از روستاهای و محل اقامت خود می‌جنگند.
وی افزود، از نظر استراتژیک این اعضای تمام وقت و متحرک طالبان اهمیت دارند زیرا این نیروها حرفه‌ای‌تر بوده و برای حمله به شهرها و مواضع امنیتی به نقاط مختلف کشور اعزام می‌شوند.
چندی پیش سربازرس ویژه وزارت دفاع امریکا "سیگار" در گزارشی درباره شمار نیروهای طالبان مجموع اعضای این گروه را 40 هزار نفر تخمین زده بود اما نشریه «لانگ‌وار ژورنال» با توجه به شدت درگیری‌ها در افغانستان و شمار تلفات طالبان به گفته نیروهای افغان، آمار ارائه شده توسط مقامات امریکایی را غیرمنطقی خواند.
به گفته «بیل راجیو» سردبیر این نشریه، شمار اعضای طالبان بیش از 100 هزار نفر بوده و برآورد 150 هزار نفری این نیروها منطقی بنظر می‌رسد.
در همین حال معاون وزیر دفاع افغانستان اخیرا در یک نشست خبری اعلام کرد که شمار طالبان در افغانستان از 38 هزار نفر بیشتر نیست.

 

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала