عمر داوودزی همراه با یک هیئت به پاکستان می‌‌رود

© Photo / MUD / MUDعمر داوودزی همراه با یک هیئت به پاکستان می‌‌رود
عمر داوودزی همراه با یک هیئت به پاکستان می‌‌رود - اسپوتنیک افغانستان
عضو شوید
عمر داوودزی، نمایندۀ رییس‌جمهور در امورمنطقه‌یی برای اجماع صلح، در رأس یک هیئت به روز سه شنبه به پاکستان برود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، شورای عالی صلح، می‌گوید که قرار است این هیئت با مقام‌های سیاسی، نظامی و مذهبی پاکستان در بارۀ چگونگی تأمین صلح در افغانستان صحبت کند.
سید احسان طاهری، سخن‌گوی شورای عالی صلح در این باره گفت: «داوودزی، با وزیرخارجۀ پاکستان دیدار می‌کند در رابطه به صلح افغانستان، با لوی درستیز پاکستان دیدار می‌کند، با رهبران سیاسی و مذهبی مطرح پاکستان که رول عمده در سیاست‌های داخلی و خارجی پاکستان دارند، در رابطه به صلح افغانستان صحبت می‌کنند.»
درهمین حال، شاه محمود قریشی، وزیرخارجۀ پاکستان می‌گوید که اسلام‌آباد و انقره در بارۀ تغییر اوضاع افغانستان گفت وگو کرده‌اند.
قریشی می‌افزاید: «با وزیر خارجۀ ترکیه نشستی داشتم و فرصت آن را یافتم که در بارۀ تغییر اوضاع افغانستان با او گفت‌وگو کنم و اعتماد او را به دست آورم و پیشنهادهای آنان را نیز بشنوم.»
از سویی هم، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان در گفت‌وگویی با شبکۀ بین‌المللی استراتژیک هند می‌گوید که طالبان باید به گونۀ مستقیم با حکومت افغانستان گفت‌وگو کنند و صلح باید به پذیرفته شدن آن از سوی افغان‌ها مشروط باشد: «صلح باید مشروط باشد؛ زیرا افغان‌ها باید آن را بپذیرند. اما اصل این که می‌خواهیم بدون پیش شرط با آنان بنشینیم یک گام بزرگ است. این چیزی است که در گذشته میسر نبود. با گذشت زمان، شاید این فرصت همواره وجود نداشته باشد.»
همزمان با این، ریاست اجراییه می‌گوید که ایران از نماینده‌گان طالبان خواسته است تا برای گفت وگوهای مستقیم با حکومت افغانستان آماده شوند.
امید میثم، معاون سخن‌گوی ریاست اجراییه می‌گوید: «آن‌ها (طالبان) را تشویق کردند که مطالبات شان را از راه سیاسی و از راه مذاکره و مصالمت آمیز مطرح کنند.»
با آن‌که تاکنون گروه طالبان گفت وگوهای مستقیم با حکومت افغانستان را نپذیرفته اند، شورای عالی صلح می‌گوید که به زودی این گروه آمادۀ گفت وگو با حکومت افغانستان خواهد شد.
این در حالیست که شماری از جریان‌های سیاسی و احزاب از به حاشیه قرارگرفتن حکومت افغانستان در گفت وگوهای صلح با طالبان سخن می‌زنند، شورای عالی صلح تأکید دارد که تمامی گفت وگوها با محوریت حکومت افغانستان انجام خواهند شد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала