دانشمندان موفق به کوچک سازی اجسام تا یک هزارم شدند

© AFP 2023 / FRANCOIS GUILLOT / دانشمندان موفق به کوچک سازی اجسام تا یک هزارم شدند
دانشمندان موفق به کوچک سازی اجسام تا یک هزارم شدند - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
دانشمندان به توسعه فرایندی شده اند، که می توانند اجسام مختلف را تا یک هزارم اندازه اش کوچک سازی نماید.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از Ancient code، پژوهشگران دانشگاه ام آی تی (MIT) موفق به توسعه فرایندی شده اند، که می توانند اجسام مختلف را تا یک هزارم اندازه خود کوچک سازی نماید.

دانشگاه ام آی تی در ماه روان اعلام کرد، که موفق به توسعه فرایند جدیدی شده که می تواند رویاهای به نمایش درآمده در فیلم های علمی تخیلی را عینیت ببخشد. این فرایند جدید می تواند اجسام مختلف را تا یک هزارم حجم خود کوچک سازی کند.

در فیلم ها و انیمیشن های فانتزی بیشماری شاهد بوده ایم، که برخی افراد قابلیت آن را دارند تا اجسام اطراف خود را کوچک سازی کنند. گویا این فانتزی جذاب از حالت تخیلی خارج شده و اکنون انسان قادر است با استفاده از فرایند جدید توسعه یافته توسط محققان، اشیا محیط خود را کوچک سازی کند.

کوچک سازی نانویی؛ دروازه ای به سوی دنیایی جدید

این فرایند implosion fabrication نام دارد و می تواند آرزوی دیرینه بشر را برای تبدیل کردن برخی از اشیا محیط خود به مواد نانویی و کوچک سازی آنها محقق کند. اگر کمی تخیل خود را بکار بیاندازید می توانید تصویری از آینده که انسان در آن از این فرایند استفاده می کند را در ذهن خود مجسم کرده و متوجه شوید که این فرایند چه بازتاب عظیمی بر زندگی انسان خواهد داشت.

فرایند کوچک سازی از دیدگاه پژوهشگران بسیار ایمن، غیرسمی و قابل دسترس برای همه خواهد بود. جالب اینکه یکی از مواد مورد نیاز این فرایند یک نوع ژل مخصوص است که در پوشک نوزادان به کار می رود. فرایند جدید می تواند دنیای اطراف را دچار انقلاب و استحاله ای عمیق کند.

با این فرایند می توان نانوچیپ ها را جایگزین میکروچیپ ها نمود و انتقال جریان الکتریسیته را در کوچکترین سطح ممکن انجام داد. همچنین رویای تولید نانو روبات ها و تزریق آنها به داخل عروق خونی برای مبارزه با بیماری های مختلف و مرگبار محقق می شود.

این تکنیک با یک پرینتر صورت می گیرد. در این فرایند یک محلول به پلی اکریلات که همان ژل موجود در پوشک نوزاد است افزوده می شود تا متورم گردد. در ادامه با استفاده از اشعه لیزر مولکول های فلورسین به ژل یاد شده می پیوندند. در نهایت موادی که نیاز به کوچک سازی دارند به این مولکول ها که به عنوان لنگر عمل می کنند ملحق می شوند.

شما می توانید مواد مختلفی از جمله  فلز، نقطه کوانتومی، بخشی از DNA یا ذرات را به این لنگر ها بچسبانید. پژوهشگران به منظور خشک کردن داربست پلی‌ اکریلات از اسید بهره می برند. این فرایند باعث می شود که مواد متصل به پلی‌ اکریلات تا یک هزارم سایز اصلی کوچکتر شوند.

یکی از چیزهایی که محققان مبادرت به کوچک سازی آن کردند تصویری از آلیس در سرزمین عجایب بود. تصورش را بکنید که این تکنیک می تواند تا چه اندازه دنیای اوپتیک و نیز روباتیک را تغییر دهد. به نظر می رسد دروازه ای کوچک به سوی دنیایی بزرگ برای محققان باز شده باشد.

ایمنی و سادگی دو خصیصه بسیار مهم این تکنیک است که به آن اجازه می دهد در تمامی زمینه ها از مدارس گرفته تا لابراتورها علمی مورد استفاده قرار گیرد. از سوی دیگر ارزان بودن این تکنیک به همه این امکان را می دهد تا نانو فناوری را وارد زندگی روزانه خود نمایند.

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала