افشای علت برکناری وزیر امور خارجه عربستان

© Sputnik / Kirill Kallinikov /  مراجعه به بانک تصاویر افشای علت برکناری وزیر امور خارجه عربستان
افشای علت برکناری وزیر امور خارجه عربستان - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
برکناری وزیر امور خارجه عربستان از سمتش در واقع مجازات قصور وی در پشتیبانی از بن سلمان بر سر رسوایی قتل خبرنگار منتقد این کشور بود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از مهر، میدل ایست آی به نقل از یک منبع آگاه افشا کرد، که برکناری «عادل الجبیر» دیپلمات کارکشته عربستانی از سمت وزیر خارجه، در واقع مجازات قصور وی در پشتیبانی از بن سلمان بر سر رسوایی قتل خاشقجی بود.

مایک پمپئو و عادل الجبیر ترور خاشقجی را مورد بحث قرار دادند - اسپوتنیک افغانستان
مایک پمپئو و عادل الجبیر ترور خاشقجی را مورد بحث قرار دادند
وزارت خارجه عربستان روز پنج شنبه با اشاره به حکم سلطنتی «ملک سلمان» پادشاه عربستان اعلام کرد، که «ابراهیم العساف» جانشین «عادل الجبیر» وزیر خارجه کنونی عربستان خواهد شد. طبق این حکم سلطنتی، عادل الجبیر به سمت «مسئول امور خارجی» در این وزارتخانه تنزل مقام یافت.

العساف، وزیر مالیه پیشین عربستان و عضو هیأت مدیره شرکت نفتی آرامکو است. وی از جمله افرادی بود، که در جریان کمپین «مبارزه با فساد»- که از سوی ولیعهد جوان و جویای نام عربستان، محمد بن سلمان در نومبر ۲۰۱۷ راه افتاده بود- بازداشت شد.

العساف برای مدت کوتاهی در هتل پنج ستاره «کارلتون ریتز» ریاض به همراه دهها تن از شخصیتهای برجسته خاندان سلطنتی سعودی و بازرگانان تحت بازداشت بود. با این حال، مقام های سعودی اعلام کردند که در تحقیقات خود هیچگونه شواهد و مدرکی دال بر ارتکاب جرم از سوی ابراهیم العساف نیافته و بدین ترتیب، وی از اتهامات وارده تبرئه شد.

علی شیهابی رئیس یک اتاق فکر مستقر در واشنگتن موسوم به بنیاد عربستان و از افراد نزدیک به دولت این کشور، در پیامی تویتری تنزل مقام عادل الجبیر را موضوعی کم اهمیت دانسته و آن را راهی برای «برداشتن بار مسئولیت اداره این وزارتخانه از روی دوش الجبیر» خواند.

با این حال یک منبع آگاه سعودی به درگاه خبری «میدل ایست آی» گفته است، که تنزل مقام عادل الجبیر بیش از آنکه یک اخراج علنی باشد، اقدامی تحقیرآمیز از سوی این پادشاهی است.

به گفته این مقام آگاه، این خانه تکانی در هیأت حاکمه عربستان به درخواست و دستور «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی انجام شده است.

این مقام آگاه گفته است، که ولیعهد سعودی درصدد بود تا عادل الجبیر را به دلیل قصور و کوتاهی اش در پشتیبانی و نگهبانی کافی از وی در برابر رسوایی قتل «جمال خاشقجی مجازات نماید» و به همین دلیل او را تحقیر کرد.

یادآوری می کنیم، که جمال خاشقجی، روزنامه نگار و منتقد برجسته خاندان سعودی، روز دوم اکتبر ۲۰۱۸ در کنسولگری عربستان در شهر استانبول به دست عوامل سعودی به قتل رسید. «سازمان اطلاعات مرکزی امریکا» (سیا) در تحقیقات خود به این نتیجه رسید که محمد بن سلمان در صدور دستور این قتل مسئول و مقصر است.

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала