نظریه جاودانگی انسان رد شد

© Fotolia / Misstyنظریه جاودانگی انسان رد شد
نظریه جاودانگی انسان رد شد - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
کشف اخیر دانشمندان دررابطه به کاهش خطر مرگ پس از رسیدن به 105 سالگی یک اشتباه آماری بود.

به گزارش اسپوتنیک؛ به نقل ازنشریه آسترالیایی PLoS Biology دانشمندان پیشتر اعلام نمودند که با رسیدن به 105 سالگی خطر مرگ کاهش می یابد. اما مطالعات جدید این نظریه را رد می کند. دانشمندان می گویند، اسناد تولد این افراد توسط اشخاص کم سواد فراهم شده بود. گفته می شود که فقط یک سوم این اشخاص قادر به خواندن و نوشتن بودند و فقط یک کلاس آموزش دیده بودند؛ اما با این حال آنها باید هزار برابر کمتر از دکتورانی که مرگ کلینیکی را تثبیت می کنند، اشتباه کرده باشند که این مسأله بعید به نظر میرسد.
محققان 4000 افراد بالای 105 سال سن را از 2009 تا 2015 مورد آزمایش قراردادند. دیتای کسب‌شده نسبت به مطالعات قبلی از صحت بالاتری برخوردار بوده و نتایج حاصل از تحقیق تئوری mortality plateau را تائید می‌کند که خطر مرگ از 80 سالگی به بعد روند کاهشی به خود گرفته و بعد از 105 سالگی به طرز عجیبی کاهش می‌یابد.
تئوری mortality plateau مبتنی بر تأخیر در مرگ‌ومیر افراد کهن‌سال و تضعیف مرگ‌ومیر در اواخر حیات است که مرگ افراد را با سرعت آهسته‌تری نسبت به نمودار خطی ورودی مشاهده می‌کنیم.
البته این تئوری بسیار موردبحث و جدل قرارگرفته است. چراکه می‌گویند یافتن یک دسته از مردم بالای 105 سال سن که همگی متولد یک مکان بوده‌اند، سخت است تا بتوان چنین تئوری‌ای را به آن‌ها تعمیم داد. همچنین پیدا کردن افراد بالای 105 سال بدین معنا است که حدود 1900 به دنیا آمده‌اند که آن زمان ثبت‌احوال رسمی نبوده و رقم دقیق موردشک و شبهه است. (اغراق در مورد سن در میان کهن‌سالان امری رایج است)
"سئول نیومن" از دانشگاه ملی استرالیا در کانبرا گفت اسناد تولد افراد با شاخص عمر بلند توسط افراد بی سواد آماده شده بو.د. تولد این بلند مدت با افراد بی سواد پر شده است. فقط یک سوم اآنها قادر به خواندن و نوشتن بودند به طور متوسط فقط یک کلاس آموزش دیده بودند با این حال آنها باید هزار بار کمتر از دوکتورانی که مرگ کلینیکی را تثبیت می کردند دچار اشتباه شده باشند که این مسأله بعید به نظر می رسد.
برای بسیاری از موجودات زنده، سن حداکثر مشخصی وجود دارد که توسط قانون به اصطلاح "گومپرتز"مشخص می شود. او می گوید که اکثر حیوانات پس از رسیدن به یک سن خاصی می میرند.
در سال های اخیر، دانشمندان به طور جدی در مورد این امر که آیااین نظریه در مورد انسان نیزاستدلای می کند یا خیر؛ بحث می کنند. در اکتبر سال 2016، محققان امریکایی معلوم نمودند که حداکثر سن، برای انسان احتمالا 100-115 ساله است که در مقایسه با استانداردهای برخی از شخصیت های کتاب مقدس، نسبتا سن متوسط تلقی می گردد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала