احتمال نامزدی سه زن در انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان

© Sputnik / Zuhal Sarhad احتمال نامزدی سه زن در انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان
احتمال نامزدی سه زن در انتخابات ریاست‌جمهوری  افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
عضو شوید
وزارت امور زنان از نامزدی سه زن به عنوان رییس‌جمهور و معاونین ریاست‌جمهوری در انتخابات پیش‌رو خبر می‌دهند.

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از روزنامه "ماندگار" وزارت امور زنان ضمن اعلام این خبر می گوید که آنان از هیچ نوع حمایت و همکاری با این زنان نامزد، دریغ نخواهند کرد. نبیله مصلح معین وزارت امور زنان در گفت‌وگو با این روزنامه گفته است: براساس معلومات که آنها در دست دارند حداقل سه بانو به عنوان معاون و نامزد ریاست‌جمهوری در این دور به میدان رقابت می‌روند.
معین وزارت امور زنان ابراز داشت که امیدوار است تا آغاز روند ثبت نام نامزدان ریاست‌جمهوری، این بانوان نامزد از تصمیم شان صرفنظر نکنند. 

کرزی: دولت توانایی برگزاری انتخابات را ندارد - اسپوتنیک افغانستان
کرزی: دولت توانایی برگزاری انتخابات را ندارد

معین وزارت امور زنان گفت؛ سال‌هایی که قبل زمانی که مسعوده جلال و حبیبه سرابی نامزد ریاست جمهوری شدند، حضور زنان در میدان سیاست کمرنگ بود، اما اکنون وضعیت بهتر شده و شرایط خوب‌تری برای سهم بیشتر زنان در انتخابات فراهم است، اما شرط اساسی حمایت قوی سیاسی، مردمی، داشتن برنامه و پشت کار و تلاش می‌باش.
وی خاطر نشان ساخت که: نامزد شدن برای ریاست‌جمهوری کار ساده نیست و بدون شک در کنار این‌که به حمایت سیاسی و مردمی نیاز است، از لحاظ اقتصادی نامزد باید وضعیت بهتری داشته باشد.
او همچنان گفت: تجارب گذشته نشان داد، زنانی که به عنوان رییس‌جمهور نامزد بودند یا رأی نگرفتند و یا هم رأی‌شان بسیار ناچیز بود. بنابراین، برای رفتن به میدان مبارزه، به حمایت قوی سیاسی و مردمی نیاز است و برای اعتماد مردم هم به زمان نیاز است.
بااین حال، لطیفه سلطانی مسوول بخش تنظیم برنامه‌های حمایت و انکشاف حقوق زنان در کمیسیون حقوق بشر به روزنامۀ ماندگار می‌گوید: مطابق قانون اساسی و قانون انتخابات یک زن واجد شرایط هم حق دارد که خود را کاندیدا کند و هم حق دارد در انتخابات شرکت کرده و رأی بدهد.
اما او به این باور است که مشکلات ناامنی، عرف و عادات، مشکلات سیاسی، اقتصادی و… سبب شده تا زنان کمتر جرأت کنند که به عنوان نامزد ریاست‌جمهوری به میدان بروند.
او تأکید کرد: برابری جنسیتی زمانی در افغانستان تأمین خواهد شد که عدالت جنسیتی وجود داشته ‌باشد و برای تامین این عدالت به زمان بیشتری نیاز داریم.
در عین حال، نقیب‌الله عظیمی مشاور وزارت حج و اوقاف می‌گوید: در مورد شرکت و سهم‌گیری زنان در انتخابات و این‌که یک زن حق نامزد شدن به عنوان رییس‌جمهور را از دیدگاه اسلام دارد یا خیر، بین علما اختلاف نظر وجود دارد.
او می‌گوید: اکثریت علما به این باور هستند که زنان حق نامزد شدن در پست ریاست‌جمهوری را ندارند و استدلال آنان این آیه مبارکه است {ترجمه: مردان زنان را مدیریت می‌کنند} که در آن تذکر یافته، مدیریت از آن مردان است.
او تأکید کرد: براساس همین آیۀ مبارکه باور برخی‌ها این است که حق مدیریت و زعامت باید برای مردان محفوظ باشد و این نظریه را بیشتر فقها تأیید می‌کنند.
مولوی نقیب‌الله می‌افزاید: باور علمای معاصر این است که شرکت زنان در نظام دموکراتیک به عنوان رییس‌جمهور هیچ مشکلی ندارد، ولی این مسأله کمتر مورد تأیید علما قرار گرفته است.
این درحالی‌ است که تا سه روز دیگر ثبت نام نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری سال 1398 آغاز خواهد شد. براساس تقویم اعلام شده توسط کمیسیون انتخابات، ثبت نام نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری از اول جدی آغاز می‌شود و 12 روز ادامه خواهد داشت.

 

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала