استقبال کابل از نخستین اقدام عملی پاکستان در همکاری با روند صلح افغانستان

© Photo / MFA / MFAوزارت امور خارجه افغانستان
وزارت امور خارجه افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
حکومت افغانستان تلاش های پاکستان را برای زمینه سازی دیدار با طالبان را ستودنی خواند و اعلام کرد که به نتایج آن مثبت می نگرد.

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از رسانه های کابل، پس از آن‌که، عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان اعلام کرد که به روز دوشنبه زمینۀ دیدار میان ایالات متحده امریکا و طالبان را فراهم می‌سازد، حکومت افغانستان این تعهد اسلام آباد را می‌ستاید و به پیامدهای آن خوشبین به نظر می‌رسد.
وزارت امور خارجه، در واکنش به گفته‌های نخست‌وزیر پاکستان می‌گوید که اگر این کشور طالبان را برای گفت وگوها با امریکاییان حاضر بسازد، این نخستین اقدام عملی پاکستان در همکاری با روند صلح افغانستان خواهد بود.
سخن‌گوی وزارت امور خارجه از این کار پاکستان استقبال می‌کند و خواهان ادامه همکاری‌های اسلام آباد در روند صلح افغانستان است. 

شرایط طالبان در پیوستن به دولت افغانستان چیست؟ - اسپوتنیک افغانستان
شرایط طالبان برای پیوستن به دولت افغانستان چیست؟

صبغت احمدی گفت: «ایالات متحده امریکا هم فشارهایش را وارد کرده‌است تا حال حداقل به نتایجی دست پیدا کرده ایم. اما ما امیدوار هستیم تا این نتایج کلان‌تر شود.»
بربنیاد گزارش‌ها، امروز مشاوران امنیت ملی افغانستان، پاکستان، عربستان سعودی و امارات متحده عرب در شهر ابوظبی در بارۀ صلح گفت وگوهایی داشتند.
در همین حال، شورای عالی صلح، می‌گوید که در نشست فردا با امریکاییان اعضای شورای کویته نه، بل نماینده‌گان طالبان در دفتر قطر، دیدار خواهند کرد.
اسدالله زائری، معاون سخن‌گوی شورای عالی صلح در این باره گفت: «در این گفت وگوها که میان امریکا و طالبان انجام می‌شود، نماینده‌گان طالبان از قطر این گفت وگوها را مدیریت خواهد کرد.»
اما، برخی از منابع نزدیک به طالبان از برگزاری این نشست چندان خوشبین به نظر نمی‌رسند.
نظرمحمد مطمئن، فعال سیاسی در این باره می‌گوید: «گفت وگوهای طالبان با خلیل‌زاد در قطر باید انجام شود و اگر در کدام کشور دیگری به شمول پاکستان انجام شود من فکر می‌کنم که نتایج مثبتی در پی نخواهد داشت، چرا که روند صلح را بیشتر پیچیده خواهد ساخت.»
پیش از این، حکومت‌های افغانستان و ایالات متحده امریکا بارها از پاکستان خواسته‌اند که طالبان را بر میز گفت وگوها بکشاند، اما دیده شود که ترکیب اعضای شرکت کننده طالبان در نشست روز دوشنبه در پاکستان برای حکومت افغانستان و ایالات متحده امریکا پذیرفتنی خواهد بود یا نه.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала