کوزوو ارتش خود را ایجاد می کند

© AP Photo / کوزوو ارتش خود را ایجاد می کند
کوزوو ارتش  خود را ایجاد می کند - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
پارلمان کوزوو برای تشکیل ارتش کشور رای داد و این موضوع، خشم صربستان برانگیخت.

به گزارش اسپوتنیک، پارلمان کوزوو امروز جمعه با تشکیل ارتش در این کشور موافقت کرد. مقامات جمهوری کوزوو اکتبر گذشته تصمیم‌ گرفتند تا نیروهای امنیتی کوزوو (KSF) را به ارتش ملی این کشور تغییر دهند؛ اقدامی که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با آن موافق نبود.
با این حال پارلمان کوزوو سه قانون را تصویب کرده است تا زمینه برای تشکیل ارتش کوزوو مساعد شود. کادری وسلی، رئیس پارلمان کوزوو در این مورد گفت: "در مجموع 105 نفر از نمایندگان برای تصویب این قانون رای دادند".
البته نمایندگان پارلمان که نماینده اقلیت صرب هستند، این رای‌گیری را تحریم کردند. ینتس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان اتلانتیک ناتو هم به این اقدام واکنش نشان داد و ضمن اینکه خواستار بازنگری در زمینه نقش ناتو در اصلاحات شد، از کوزوو و صربستان خواست تا از اقدامات تنش‌آفرین خودداری کنند. استولتنبرگ گفت: "من متاسفم که این تصمیم با وجود نگرانی‌های ناتو اتخاذ شد".
این نیروها در مجموع هشت هزار نفر خواهند بود. پنج هزار نفر مشغول به خدمت و سه هزار تن هم ذخیره خواهند بود.
این اقدام در شرایطی صورت می‌گیرد که تنش میانپریستینا و بلگراد، بر سر اقدام کوزوو مبنی بر اعمال تعرفه 100 درصدی بر کالاهایی که از صربستان و بوسنی و هرزگوین وارد کوزوو می‌شوند، شدت گرفته است.
کوزوو در سال 2008 به صورت یکجانبه از صربستان اعلام استقلال کرد و استقلال این کشور با بیش از 100 رای سازمان ملل به رسمیت شناخته شد. با این حال صربستان، چین و روسیه این استقلال را به رسمیت نشناخته‌اند.

 

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала