چرا جستجوگر گوگل ترامپ را "احمق" میپندارد؟

© Flickr / scobleizer / گوگل
گوگل - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
مدیرعامل شرکت گوگل، با حضور در کنگره امریکا درباره واژه های " احمق و ترامپ" درالگوریتم‌های جستجو در اینترنت توضیحاتی را ارائه داد.

به گزارش اسپوتنیک، ساندار پیچای؛ مدیر عامل گوگل که در مجلس نمایندگان و درباره ادعا‌های برخی از اعضا درباره تبعیض گوگل در نمایش اخبار مرتبط با محافظه‌کاران در نتایج جستجوها به پرسش‌های مطرح‌شده پاسخ می‌داد، با پرسشی از سوی "زویی لافگرن" عضو دموکرات مجلس نمایندگان از ایالت کالیفرنیا؛ در این خصوص روبرو شد. لافگرن از پیچای پرسید چرا جستجو برای واژه "احمق" (idiot) در گوگل به نمایش تصاویری از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا منجر می‌شود؟
مدیرعامل گوگل در پاسخ گفت: ما کلیدواژه جستجو را دریافت می‌کنیم، آن را با صفحه‌های اینترنتی تطبیق می‌دهیم و بر مبنای 200 عامل برای آن رتبه‌ای تعیین می‌کنیم.
عواملی چون مرتبط بودن، جدید بودن، محبوبیت، چگونگی استفاده دیگران از آن واژه و… و در هر لحظه و بر مبنای این عوامل سعی می‌کنیم رتبه‌بندی مناسبی داشته باشیم و بهترین نتایج را برای آن کلیدواژه پیدا کنیم.
پیچای همچنین بر این نکته تأکید کرد که هیچ فردی در نمایش نتایج جستجو مداخله نمی‌کند و تصمیمات بر مبنای الگوریتم‌های ماشینی اتخاذ می‌شود.
پیشتر گزارش داده شد کهف بخش جست و جوی تصاویر گوگل، با چالش عجیبی مواجه شده است و به‌دنبال دستکاری عده‌ای از مخالفان ترامپ، به محض تایپ کردن واژه «احمق» با تعداد زیادی از عکس‌های دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا مواجه می‌شوید.
اوایل سال های 2000 میلادی رئیس جمهور جورج بوش نیز قربانی چنین "بمباران" از سوی گوگل شد. جستجوگر گوگل هنگام سرچ کلمات "بدبخت بیچاره" تصاویر رئیس جمهور بوش را نمایش می داد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала