اخرین حرف خاشقجی: نمی توانم نفس بکشم

© AFP 2023 / Ozan KoseИзображение саудовского журналиста Джамаля Хашукджи на экране
Изображение саудовского журналиста Джамаля Хашукджи на экране - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
سی‌ان‌ان متن کامل فایل صوتی لحظات دردناک دست و پنجه نرم کردن روزنامه‌نگار منتقد سعودی با مرگ در کنسولگری عربستان در استانبول را منتشر کرد.

به گزارش اسپوتنیک، شبکه سی‌ان‌ان صبح امروز " دوشنبه" متن فایل صوتی آخرین لحظات زندگی «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی و مکالمات وی با عاملان قتلش را منتشر کرد.
سی ان ان اعلام کرد که این همان متنی است که سازمان سیا آن را از روی فایل صوتی که مقامات ترکیه آن را ترجمه کرده و در اختیار امریکا قرار داده است، به دست آورده است و در اختیار دیگر مقامات از جمله سناتورهای امریکایی نیز قرار داده شده است.
"نمی‌توانم نفس بکشم" آخرین جمله‌ای است که خاشقجی در لحظات پایانی زندگی خود سه بار آن را با التماس خطاب به اعضای ترور به زبان آورده است.
صدای بریدن جسد با اره برقی و صدای فردی که از دیگران می‌خواهد مانند او هدفون به گوش بگذارند و هنگام قطعه قطعه کردن جسد موسیقی گوش کنند نیز به وضوح در متن فایل صوتی منتشر شده، مشخص است.
بر اساس این گزارش، خاشقجی زمانی که دوم اکتبر گذشته وارد کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه شد، به سرعت متوجه اوضاع غیرعادی شده و با تعجب از فردی آشنا پرسیده بود که او در آنجا چه می‌کند.
طبق فایل صوتی ضبط شده از این لحظات، صدایی که گفته می‌شود متعلق به «ماهر عبدالعزیز المطرب» مامور اطلاعاتی سعودی است، به خاشقجی گفته بود که او باید «به کشورش بازگردد» و خاشقجی در پاسخ به وی گفته بود که آنها نمی‌توانند چنین کاری کنند و افرادی در بیرون کنسولگری منتظر او هستند. 

عربستان متهمان قتل خاشقجی را به ترکیه نمی دهد - اسپوتنیک افغانستان
عربستان متهمان قتل خاشقجی را به ترکیه نمی دهد

اشاره خاشقجی به نامزدش که بیرون از محوطه کنسولگری منتظر وی ایستاده بود، است.
سپس بدون هیچ دیالوگ اضافه‌ای چند نفر به خاشقجی حمله می‌کنند و صداهایی که از فایل صوتی شنیده می‌شود نشانگر این است که وی در زمان کوتاهی پس از حمله در تقلا برای نفس کشیدن است.
متن فایل صوتی همچنین صداهای مربوط به تکه تکه شدن جسد خاشقجی را هم در حالی که عوامل این صحنه به هم توصیه می‌کنند به موسیقی گوش بدهند، نشان می‌دهد.
طبق این متن، همچنین چند تماس نیز در این بین رد و بدل شده است که مقامات ترکیه می‌گویند این تماسها با مقامات ارشد در ریاض رد و بدل شده است.
بر اساس متن پیاده‌ شده از این فایل صوتی، «محمد الطبیقی» کالبدشکاف همراه تیم عملیات، با همکاری دیگر افراد حاضر اقدام به تکه تکه کردن جسد خاشقجی کرده و از آنها خواسته بود در حین کار «به موسیقی گوش کنند».
این گزارش در ادامه می‌گوید که متن اصلی این فایل صوتی توسط مقامات اطلاعاتی ترکیه به دست آمده اما مقامات ترکیه نگفته‌اند که آنها چگونه به این فایل صوتی دست یافته‌اند.
این افشاگری‌ها روایت اولیه سعودیها از قتل خاشقجی را که این حادثه را اقدامی خودسرانه اعلام کرده بودند، زیر سوال می برد.
جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی که از سال 2017 میلادی در ایالات متحده امریکا زندگی و به حیث مرورگر در روزنامۀ واشنگتن پست کار می‌کرد، در تاریخ 2 اکتوبر پس از ورود به سرکنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد.
رسانه های دولتی عربستان سعودی روز 20 اکتوبر گزارش دادند، جمال خاشقجی در جریان نزاع با کارمندان سرکنسولگری جان خود از دست داده است. در این رابطه چندین نفر بازداشت شده و بازجویی از آنها تا هنوزجریان دارد.

 

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала