واکنش طالبان به اظهارات اخیر وزیر دفاع امریکا

© AFP 2023 / Noorullah Shirzadaواکنش طالبان به اظهارات اخیر وزیر دفاع امریکا
واکنش طالبان به اظهارات اخیر وزیر دفاع امریکا - اسپوتنیک افغانستان
عضو شوید
ماتیس گفته بود که امریکا به دنبال توافق با گروه طالبان است اما در نظر ندارد که نیروهای خود در افغانستان را کاهش داده و یا از این کشور خارج کند.

به گزارش اسپوتنیک، رسانه‌های غربی اعلام کردند که با وجود تلاش‌های صلح «جیمز ماتیس» وزیر دفاع امریکا به لزوم ادامه حظور نظامیان امریکایی در افغانستان تاکید کرده است.
«ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان تصریح کرد، که این گروه به وزیر دفاع و سایر مقامات امریکایی نشان خواهد داد که مردم افغانستان درباره خروج نیروهای خارجی از کشورشان مصمم هستند.
وی خاطرنشان کرد، مردم افغانستان مصمم هستند تا نیروهای امریکایی و ناتو را به خروج از این کشور مجبور کنند.
سخنگوی طالبان تصریح کرد که تلاش‌های سیاسی به معنای توقف مبارزه مسلحانه علیه نیروهای امریکایی ها و ناتو نیست.
مجاهد اظهار داشت: خروج از افغانستان برای ژنرال‌های امریکایی ها یک انتخاب نیست بلکه نیروهای امریکا و ناتو راهی جز خروج از این کشور ندارند.
وی افزود: طالبان به امریکا فرصت خروج مسالمت آمیز را می‌دهد اما اگر امریکا به فکر ادامه حضورش در افغانستان باشد طالبان نیز همچنان به مبارزه مسلحانه ادامه خواهد داد.
سخنگوی طالبان تاکید کرد که مردم افغانستان در 100 سال گذشته دو بار نیروهای اشغالگر را اخراج کرده است که امریکا نیز باید از این موضوع درس عبرت بگیرد.
اظهارات وزیر دفاع امریکا مبنی بر ادامه حضور در افغانستان در حالی صورت می‌گیرد که «زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه واشنگتن چندین بار با اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر گفت‌وگو کرده است.
از نظر کارشناسان اظهارات جنگ طلبانه فرماندهان امریکایی مانع بزرگی در روند صلح افغانستان محسوب می‌شود.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала