آیا داکتر عبدالله در انتخابات خلاف قانون رای داده است؟

© Sputnik / آیا داکتر عبدالله در انتخابات خلاف قانون رای داده است؟
آیا داکتر عبدالله در انتخابات خلاف قانون رای داده است؟ - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) میگوید که داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه حکومت وحدت ملی خلاف قانون در انتخابات روز شنبه رای داده است.

به گزارش اسپوتنیک، روزنامه " ویسا" چاپ کابل در گزارشی نوشته که، یوسف رشید رییس اجرایی موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) روز گذشته اعلام نمود: " هنگامی داکتر عبدالله برای استفاده از حق رای خود به مرکز رای دهی (لیسه نادریه) مراجعه می‌کند، نامش در فهرست رای دهندگان وجود نداشته؛ ولی با آنهم کارمندان کمیسیون خلاف قانون به او اجازه رای دادن را داده اند."

آقای رشید این کار را تبعیض آشکار و خلاف قانون انتخابات عنوان کرد.

به گفته او، زمانیکه به سایر کسانی‌که نام شان در فهرست رای دهندگان وجود نداشته اجازه رای دهی داده نشده، اما؛ چرا به آقای عبدالله چنین اجازه داده شده است؛ کمیسیون انتخابات باید در این مورد پاسخگو باشد. 

بر بنیاد گزارش‌ها در انتخابات بسیاری از رای دهندگان از جمله حمیرا حقمل عضو کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی به دلیل نبود نام شان در فهرست رای دهندگان، از حق رای محروم مانده اند.

انتخابات به دلیل مشکلات فنی با چالش‌های از جمله تاخیر چندین ساعته در آغاز روند رای دهی در برخی مراکز رای دهی مواجه شد. کمیسیون انتخابات مجبور شد تا انتخابات در مراکز مسدود مانده را برای (یکشنبه) هم تمدید کند.

فیفا می‌گوید که این تصمیم کمیسیون نیز خلاف قانون انتخابات بوده است.

یوسف رشید گفت: "تمدید روند انتخابات برای روز دوم مخالف صریح بند یک ماده 84 قانون انتخابات است و زمینه و احتمال تقلب را افزایش می‌دهد."

آقای رشید افزود که کمیسیون انتخابات در مورد تمدید انتخابات با نهادهای ناظر مشوره نکرده و به همین خاطر ناظران انتخاباتی از روند برگزاری روز دوم انتخابات نظارت نکرده اند و گفته می‌شود در برخی مراکز به نامزدان مشخص تقلب گسترده صورت گرفته است.

او تاکید کرد که کمیسیون انتخابات باید به صورت جدی در این موارد به مردم افغانستان پاسخگوباشد.

نهاد فیفا همچنین کمیسیون انتخابات را به ضعف مدیریت متهم کرد و تاکید ورزید که نقض‌های انتخابات با معذرت خواستن اکتفا نشود و باید کمیسیون به صورت درست پاسخ‌گویی کند.

این در حالی است که کمیسیون انتخابات هیچ گونه ضعف مدیریتی را از سوی رهبری این کمیسیون در انتخابات نپذیرفته و انتقادهای وارده را مغرضانه خوانده است.

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала