ایران در فروش زغال قاچاق سومالی همکاری می‌کند

© Fotolia / Borna_Mir / ایران در فروش زغال قاچاق سومالی همکاری می‌کند
ایران در فروش زغال قاچاق سومالی همکاری می‌کند - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
گروه "شباب" در سومالی، زغال این کشور را به طور غیرقانونی، از طریق ایران به فروش می‌رساند. و با فروش این زغال هر ساله میلیون‌ها دالر دریافت می‌کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از اسوشیتد پرس، ایران در ارسال زغال ممنوعه از سومالی همکاری می‌کنند که با عث می‌شود که گروه *"شباب" مرتبط با القاعده سالانه میلیون‌ها دالر از این طریق دریافت نمایند.
قاچاق زغال سومالی پدیدۀ تازه‌ای نیست اما این نخستین بار است که اسم ایران در این میان مطرح می‌شود.

سازمان‌های اطلاعتی غربی؛ ایران را متهم به قاچاق سلاح به لبنان نمود - اسپوتنیک افغانستان
سازمان‌های اطلاعاتی غربی؛ ایران را متهم به قاچاق سلاح به لبنان نمود

گزارشی که کارشناسان سازمان ملل به شورای امنیت ارائه کرده‌اند که "از ماه مارچ سال 2018میلادی، مقصدهای اصلی زغال سومالی مناطق آزاد کیش و قشم بوده است".
این قاچاق با اتکا به مدارک جعلی انجام می‌گیرد که در آن مبدأ زغال، کشورهای غنا، ساحل عاج و کومور نوشته شده است. سپس در بنادر ایرانی، پس از نصب اتیکت "ایران"، کالاها به طرف امارات متحد عرب و عمان فرستاده می‌شود.
زغال تولیدشده در سومالی زغال چوب است که اساساً در منطقه‌ای به اسم "بای" تهیه می‌شود. این تولید انبوه، جنگل‌ها و به طور کلی فضای سبز منطقه را سخت به خطر انداخته است.
سازمان ملل متحد از سال 2012میلادی وارد کردن زغال سومالی را برای همۀ کشورها ممنوع کرده تا از این طریق از تغذیۀ مالی گروه شباب جلوگیری کند. کارشناسانی که گزارش اخیر را تدوین کرده‌اند مأموریت دارند که بر اعمال این تحریم نظارت کنند. بنا به گزارش آنان، طی سال 2017میلادی، حدود 3.6 میلیون بوجی زغال صادراتی در سومالی تهیه شده که "حداقل 7.5 میلیون دالربرای گروه "شباب" درآمد داشته است. بر اساس ارزیابی کارشناسان سازمان ملل، گروه "شباب" از هر بوجی زغال 2.5 دالر "عوارض" می‌گیرد.
گزارش کارشناسان سازمان ملل می‌افزاید که با ضبط مقادیری زغال در امارات متحد عرب و عمان، تحریم به طور جدی‌تر عمل کرده ولی با اینحال فروش قاچاق ادامه دارد. در این گزارش از ساحل عاج و غنا خواسته شده که در مورد صدور مدارک بازرگانی دقت بیشتری داشته باشند. همچنان بر فقدان همکاری ایران در تحقیقات به عمل آمده تأکید شده است.
گروه اسلامگرای شباب که وابسته به سازمان القاعده است جهد کرده که دولت فدرال سومالی را براندازد.
قاچاق زغال سومالی تازگی ندارد. در سال 2014 نیز سازمان ملل گفته بود که 161 کشتی حامل زغال سومالی به کویت، امارات و عمان رفته‌اند.
گروه‌های تروریستی ممنوعه در روسیه

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала