موضع گیری حکمتیار باز هم تغییر کرد

© Photo / ارگ / غنی حکمتیار
غنی حکمتیار - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
گمانه‌زنی‌هایی وجود دارند که رهبر حزب اسلامی از این طریق تلاش دارد تا به تشدید بحران در افغانستان دامن زده و زمینه هرج و مرج را در این کشور فراهم کند.

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از رسانه های کابل، گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی افغانستان تغییر موضع داد و خواستار تشکیل حکومت موقت در این کشور شد.
وی پیش از این با طرح پیشنهادی معاون حزب جمعیت اسلامی مبنی بر تشکیل حکومت موقت مخالفت کرده بود و برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری توسط حکومت وحدت ملی را الزامی اعلام کرده بود.
با این حال، حکمتیار بار دیگر به دلایل نامشخصی تغییر موضع داده است و اخیرا در اظهارات ضدو نقیضی خواستار تشکیل حکومت موقت در افغانستان شده است.
وی روز گذشته در دومین روز از مراسم اعلام موجودیت «مجمع بزرگ وحدت ملی» سفارتخانه‌های خارجی را به مهندسی انتخابات پارلمانی افغانستان متهم کرد.
حکمتیار تصریح کرد که برنده و بازنده انتخابات پارلمانی را سفارتخانه‌های خارجی تعیین خواهند کرد.
پیش از این «حامد کرزی» رئیس جمهور سابق افغانستان و شماری از اعضای اپوزیسیون دولت بارها خواستار برگزاری لویه جرگه شده بود که مخالفت شدید حکمتیار را در پی داشت.
اما رهبر حزب اسلامی در این مورد نیز تغییر موضع داده و در گردهمایی احزاب سیاسی به لزوم برگزاری لویه جرگه برای برون رفت از بحران در این کشور تاکید کرده است.
هنوز مشخص نیست که رهبر حزب اسلامی از اتخاذ مواضع ضدو نقیض در آستانه انتخابات چه اهدافی را دنبال می‌کند.
گمانه‌زنی‌هایی وجود دارند که رهبر حزب اسلامی از این طریق تلاش دارد تا به تشدید بحران در افغانستان دامن زده و زمینه هرج و مرج را در این کشور فراهم کند.
پیش از این برخی از مقامات افغان نیز وی را متهم کرده بودند که از سوی سازمان اطلاعات ارتش پاکستان ماموریت دارد تا به ناامنی و بی ثباتی در افغانستان دامن بزند.
تا کنون دولت افغانستان به اظهارات رهبر حزب اسلامی درباره برگزاری لویه جرگه، حکومت موقت و سایر موارد مطرح شده واکنشی نشان نداده است.
رهبر حزب اسلامی برای مقابله با ائتلاف بزرگ ملی افغانستان که متشکل از ده‌ها حزب سیاسی است ائتلافی را تحت عنوان مجمع بزرگ وحدت ملی با حضور احزاب «نهضت همبستگی ملی»، «محاذ ملی»، «افغان ملت» و «شورای انسجام جمعیت اسلامی» تشکیل داده است.

 

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала