زلمی خلیل‌زاد با طالبان دیدار کرد

© Photo / AMB Zalmai Khalilzad Facebook / زلمی خلیل‌زاد با طالبان دیدار کرد
زلمی خلیل‌زاد با طالبان دیدار کرد - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه ایالات متحده برای روند صلح افغانستان روز گذشته، با نمایندگان گروه طالبان در قطر ملاقات کرد.


به گزارش اسپوتنیک،برخی رسانه ها خبر داده‌اند که این دیدار در شهر دوحه که طالبان در آن دفتر سیاسی دارند، صورت گرفته است. تاکنون از محتوای گفتگوهای صورت گرفته میان زلمی خلیل‌زاد و نمایندگان طالبان گزارشی منتشر نشده است.
در چهار ماه گذشته این دومین دیدار مقامات آمریکایی با نمایندگان طالبان در قطر است. پیش از این نیز، نمایندگان طالبان تایید کرده بودند که نمایندگان‌شان با برخی مقامات خارجی به ریاست الیز ویلز، معاون دستیار وزیر خارجه آمریکا گفتگوهایی داشته‌اند.
معتصم آغاجان، وزیر پیشین مالیه طالبان گفته بود که تمرکز اصلی این مذاکرات مقدماتی، بر روی زمینه‌سازی برای ادامه تماس‌ها میان طالبان و آمریکا بوده است.
زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان برای تسهیل در روند گفتگوهای صلح در این کشور، روز گذشته وارد قطر شد و با مقامات ارشد این کشور در رابطه با راه‌های دست‌یافتن به صلح و آرامش در افغانستان گفتگو کرده است. 

خلیلزاد؛ «برگ برنده» یا «چرخ باطل» امریکا در افغانستان؟ - اسپوتنیک افغانستان
خلیلزاد؛ «برگ برنده» یا «چرخ باطل» امریکا در افغانستان؟

او پیش از این به افغانستان، پاکستان و عربستان سفر کرده و گفته بود که برای تامین صلح در افغانستان از تمامی روابط منطقه‌ای و جهانی خود استفاده خواهد کرد.
زلمی خلیل‌زاد سفیر پیشین ایالات متحده در افغانستان، عراق و ملل متحد در اوایل ماه گذشته میلادی توسط وزیر خارجه ایالات متحده به حیث نماینده ویژه این کشور برای روند صلح افغانستان تعین شد.

وزارت خارجه ایالات متحده تا کنون ملاقات زلمی خلیل‌زاد با نمایندگان گروه طالبان را تایید نکرده است.

اما یک سخنگوی این وزارت گفت که آقای خلیل‌زاد "به خاطر جستجوی راه های پایان دادن منازعه افغانستان از طریق مذاکره" دیدار های متعددی با طرف های ذیدخل داشته است.

در ماه جولای امسال نیز الیس ویلز، معاون دستیار وزیر خارجه ایالات متحده با نمایندگان گروه طالبان در دوحه، پایتخت قطر ملاقات کرده بود.

یک مقام طالبان که در ملاقات با خانم ویلز حضور داشت، این ملاقات را "بسیار مثبت" توصیف کرده بود.

خبر ملاقات زلمی خلیلزاد با نمایندگان گروه طالبان در حالی نشر می شود که آقای خلیل‌زاد روز دوشنبه در کابل در صحبت با خبرنگاران، از حکومت افغانستان و گروه طالبان خواست که نمایندگان شان را برای آغاز مذاکرات صلح معرفی کنند.

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала