پیوستن 75 تن از طالب مسلح به پروسه صلح در ننگرهار

© AFP 2023 / Noorullah Shirzadaپیوستن 75 تن از طالب مسلح به پروسه صلح در ننگرهار
پیوستن 75 تن از طالب مسلح به پروسه صلح در ننگرهار - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
حیات‌الله حیات، والی ننگرهار، می‌گوید که 75 طالب مسلح امروز چهارشنبه به پروسه صلح دراین ولایت پیوستند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، آقای حیات می‌گوید که پیش از این این طالبان در بخش‌های گونا‌گون ولسوالی بتی کوت در برابر دولت می‌جنگیدند.
والی ننگرهار می‌گوید این طالبان مسلح در کنار پیوستن شان به پروسه صلح صد میل سلاح سبک و سنگین را نیز با خود آورده اند.

پاکستان - اسپوتنیک افغانستان
وعده علمای پاکستان برای میانجگیری میان حکومت افغانستان و گروه طالبان

آقای حیات گفت: "از این افراد در امنیت ولسوالی بتی کوت و درهرجای که لازم باشد و در کنار باشنده‌گان بتی کوت و نیروهای امنیتی در مبارزه در برابر دشمنان خواهند جنگید".
در همین حال، نظر عملی واحد رئیس امنیت ننگرهار جنگ افغانستان را جنگ بیرونی می‌گوید و از مخالفان مسلح می‌خواهد تا بر بنیاد فتوای علمای جهان درنشست‌های عربستان سعودی و اندونیزیا از جنگ دست بردارند و به روند صلح به پیوندند.
آقای واحد گفت: "خادم مکه و مدینه منوره و فتوا سه هزار علمای کابل بر این بود که جنگ در افغانستان حرام است و جنگ دیگر جواز ندارد".
درهمین حال شماری ازکسانی که به پروسه صلح پیوسته اند می‌گویند که پاکستان از گروه‌هایی که با دولت افغانستان درنبرد استند، پشتیبانی می‌کند و استخبارات این کشور مهمات این گروه را نیز فراهم می‌سازد.
قاری ظاهر، کسی که به پروسه صلح پیوسته است، گفت: "از طرف پاکستان کمک می‌شود و کمک می‌کنند و این برنامه های ای‌اس‌ای پاکستان است".
حقانی، کسی که به پروسه صلح پیوسته است، گفت: "پاکستان برای ما مهمات مهیا می‌ساخت".

این در حالی است که چندی پیش نهادهای امنیتی کشور ادعا کردند که ولسوالی بتی کوت ننگرهار را از وجود گروه‌های مسلح پاک سازی کرده‌اند اما بانشده‌گان محل می‌گویند که هنوزهم در بخش‌هایی از این ولسوالی طالبان فعالیت دارند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала