آغاز بررسی مصارف کمپاین‌های انتخاباتی نامزدان مجلس نمایندگان

© Photo / IEC Afghanistan Facebookآغاز بررسی مصارف کمپاین‌های انتخاباتی نامزدان مجلس نمایندگان
آغاز بررسی مصارف کمپاین‌های انتخاباتی نامزدان مجلس نمایندگان - اسپوتنیک افغانستان
عضو شوید
در حالی که ده روز دیگر به پایان زمان کمپاین‌های انتخاباتی باقی مانده‌‎، شماری از اعضای مجلس نمایندگان می‌گویند که کمیسیون‌های انتخاباتی هیچ‌گونه نظارتی از مصارف کمپاینی نامزدان ندارند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، کمیسیون مستقل انتخابات می‌‎گوید که یک گروه این کمیسیون، نظارت از مصارف کمپاین‌های انتخاباتی نامزدان مجلس نمایندگان را آغاز کرده است.

مسؤولان این کمیسیون می‌گویند که به زودی نتایج بررسی‌ها در این باره، به کمیسیون رسیده‌گی به شکایت‌های انتخاباتی ارایه خواهند شد.

جریمه 52 نامزد انتخابات پارلمانی افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
جریمه 52 نامزد انتخابات پارلمانی افغانستان

سید حفیظ الله هاشمی، دبیر و سخنگوی کمیسیون انتخابات در این باره می‌گوید: "ده نفر عملأ کار خود را شروع کرده است؛ آن‌ها مستندسازی می کنند. پس از آن‌که کمیسیون انتخابات آن را تأیید کرد، سپس به کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی می سپاریم".

اما، شماری از نماینده‌گان مردم در مجلس نمایند‌گان می‌گویند که کمیسیون‌های انتخاباتی هیچ  نظارتی از مصارف پیکارهای انتخاباتی نامزدان نداشته اند و شماری از نامزدان برخلاف قانون تاکنون میلیون‌ها افغانی را در پیکارهای انتخاباتی شان هزینه کرده اند.

عرفان الله عرفان، دبیر دوم مجلس نماینده‌گان گفت: "من مدارکی را دارم که یکی از نامزدان تنها هزینۀ عکس‌هایش دو لک دالر شده است".

عبدالرحمان رحمانی، عضو مجلس نماینده‌گان نیز بیان داشت: "در بعضی از رسانه‌ها یک وکیل ۲۵هزار دالر را در بیست ثانیه اعلان، قرارداد کرده است".

در همین حال، کمیسیون رسیده‌گی به شکایت‌های انتخاباتی می‌گوید که مسؤولیت نظارت از پیکارهای انتخاباتی را کمیسیون مستقل انتخابات دارد و هرگاه شکایت‌ها به آنان برسند، از جریمه‌های نقدی تا حذف نامزدان از فهرست نهایی تصمیم گرفته خواهد شد. 

علی رضا روحانی، دبیر و سخنگوی کمیسیون رسیده‌گی به شکایت‌های انتخاباتی اظهار داشت: "این مکلفیت کمیسیون انتخابات است و باید به ما گزارش بدهد. نامزدان باید به آنها گزارش بدهند؛ نظارت دقیق باید انجام بدهند. در صورتی که هرکدام این ها به درستی انجام نشود، از سوی کمیسیون شکایت های انتخاباتی زیر پیگرد قرار خواهد گرفت".

قرار است پیکارهای انتخاباتی تا روز بیست وششم ماه میزان ادامه داشته باشند و پس از دو روز سکوت در بیست و هشتم ماه میزان انتخابات مجلس نمایندگان برگزار شود.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала