ایلان ماسک از ریاست هیئت مدیره تسلا موتورز برکنار شد

© AP Photo / Paul Sancya / ایلان ماسک از ریاست هیئت مدیره تسلا موتورز برکنار شد
ایلان ماسک از ریاست هیئت مدیره تسلا موتورز برکنار شد - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
ایلان ماسک بنیانگذار تسلا چندی پیش اعلام کرد که قصد دارد این شرکت موتر سازی را خصوصی سازد و بخشی از سهام آن را به عربستان سعودی می‌فروشد.

به گزارش اسپوتینک، ایلان ماسک بنیانگذار تسلا چندی پیش اعلام کرد که قصد دارد این شرکت موترسازی را به صورت خصوصی  بیاورد و بخشی از سهام آن را به عربستان سعودی می‌فروشد. در ادامه کمیسیون بورس و اوراق بهاردار امریکا اعلام کرد که از ماسک به خاطر این تصمیم شکایت می‌کند و فرایند خصوصی سازی تسلا متوقف شد. حالا ماسک خبر داده که با این کمیسیون به توافق رسیده و پرونده شکایت از او مختومه شده است.
براساس این توافق قرار شده که ماسک ظرف 45 روز آینده از سمت ریاست هیئت مدیره تسلا کناره گیری کند و برای مدت سه سال نیز قادر به تصدی این پست نخواهد بود. با این حال اما این کارآفرین نابغه همچنان می‌تواند در پست مدیرعاملی تسلا به ایفای نقش بپردازد.

موتر تسلا را میتوان در جریان دو ثانیه باز کرد - اسپوتنیک افغانستان
موتر تسلا را میتوان در جریان دو ثانیه باز کرد+ویدیو

در کنار این توافق کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا تسلا را به خاطر «ناتوانی در کنترل توییت های ماسک» متهم شناخت. بر این اساس هم ماسک و هم شرکت تحت مدیریت وی به صور جداگانه جریمه هایی به مبلغ 20 میلیون دالر را پرداخت می‌کنند و این مبلغ طی یک فرایند دادگاهی میان سرمایه گذاران خسارت دیده تسلا تقسیم می‌شود.
از آنسو تسلا نیز موظف شده که دو مدیر مستقل را برای هیئت مدیره این شرکت معرفی نماید. این شرکت همچنان یک وکیل را به استخدام در خواهد آورد تا بر ارتباطات ماسک از جمله توییت هایش نظارت نماید. قرار شده یک وکیل مستقل بر توییت های ماسک نظارت کند.
گفتنی است سازمان بورس و اوراق بهادار امریکا بررسی هایش در مورد پرونده ماسک و تسلا را اوایل ماه اگست (یعنی کمی بعد از آنکه ماسک طی توییتی از تصمیم خود برای خصوصی سازی این شرکت خبر داد) آغاز نمود. ماسک در آن زمان اعلام کرده بود که برای عمیلیاتی سازی این طرح خود بودجه لازم را تامین کرده و سرمایه گذاران شرکت نیز حمایت خود از این مساله را اعلام کردند.
در ادامه ماسک ملاقات های متعددی را با صندوق سرمایه گذاری عربستان سعودی انحام داد تا از این کشور برای خصوصی سازی تسلا کمک بگیرد. اما استدلال سازمان بورس امریکا این بود که ماسک در زمان اعلام خبر قراردادی را با هیچ موجودیت دیگری انجام نداده و در نتیجه توییت هایش برای سرمایه گذاران «نادرست و گمراه کننده» بوده اند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала