نشست مشاوران امنیت ملی کشورهای منطقه در تهران

© Photo / دفتر شورای امنیت ملی / دفتر شورای امنیت ملینشست مشاوران امنیت ملی کشورهای منطقه در تهران
نشست مشاوران امنیت ملی کشورهای منطقه در تهران - اسپوتنیک افغانستان
عضو شوید
فعالیت‌های گروه‌های هراس‌افگن به ویژه گروه داعش در افغانستان از محوری ترین موضوعات این نشست است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، نشست مشاوران امنیت ملی ایران، روسیه، چین، هند و افغانستان اوضاع امنیتی این کشورها را روز چهارشنبه (4 میزان) در تهران به بحث گرفتند.
مشاوران امنیت ملی روسیه، چین، هند، ایران و افغانستان برای هماهنگ ساختن دیدگاه‌های شان در پیکار با هراس‌افگنی در تهران دور یک میز نشسته اند.
درهمین حال حمدالله محب، مشاورامنیت ملی رییس جمهور افغانستان گفته است تا هنگامی که پشتیبانی‌های مالی و تسلیحاتی به گروه‌های هراس افگن در افغانستان متوقف نشوند، امکان برخورد اثرگذار با آنان وجود ندارد.

قطع حمایت مالی و تسلیحاتی گروه های تروریستی در افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
قطع حمایت مالی و تسلیحاتی گروه های تروریستی در افغانستان

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفت: "لازم است در کنار ساختارهای موجود، گفت‌وگو وهمکاری مشترک در سطوح بالا ادامه یابد تا امکان حل مشکلات منطقه با سرعتی بیشتر از روند توسعه و نفوذ هراس‌افگنی فراهم شود".
درهمین حال در این نشست نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت روسیه هشدارمی‌‎دهد که اوضاع افغانستان ازبهر فعالیت‌های هراس‌افگنان خارجی درحال بدتر شدن ست وممکن است گروۀ داعش سناریوی سوریه را درافغانستان تکرار کند.
این مقام روسی همچنان گفته است که حضور نظامی امریکا در افغانستان سبب پیچیده شدن بحران امنیتی در افغانستان شده است.
نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت ملی روسیه، گفت: "حضور نظامی امریکا در افغانستان نه تنها تاثیری در ایجاد ثبات و امنیت نداشته است بلکه سبب پیچیده تر شدن بحران امنیتی دراین کشور شده است".
اما حکومت افغانستان برای شکسته شدن بن بست جنگ در افغانستان خواهان قطع پشتیبانی‌ها از گروه‌های هراس‌افگن است.
حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رییس جمهور، گفت: "تا هنگامی که گروه‌‎های هراس‌افگن در افغانستان از پشتیبانی‌های مالی و تسلیحاتی خارجی برخوردارند امکان برخورد موثر با آنها وجود ندارد".
نقش کشورهای شرکت کننده در این نشست به میزبانی ایران، برای کمک به روند صلح افغانستان و پایان دادن به جنگ در کشور بسیار اثر گذار دانسته می‌شود.
سید علی‌کاظمی، مجلس نماینده‌گان گفت: "در باره ختم جنگ و به پروسه صلح، افغانستان را این کشورها کمک بکنند و درعین حال حق همسایه‌گی شان را ادا بکنند".
میرداد نجرابی، دبیر نخست مجلس نماینده‌گان، گفت: "آنان به دنبال منافع خود شان استند و در عین حال خواست‌هایی دارند، اگر خواست‌های شان پذیرفته شدند کمک می کنند، در غیر آن جنگ در افغانستان به سود آنان است".
این نشست به روز چهارشنبه برای یک روز در تهران برگزار شد.
ایجاد راهکارهای مناسب در برابر تهدیدهای داعش پس از شکست در عراق و سوریه، مهم ترین هدف این نشست بوده است.
پس از پایان این نشست، این مقام‌ها دیدارهای دو جانبه نیز با همدیگر داشتند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала