مصالحه ایتلاف بزرگ ملی افغانستان با حکومت

© Photo / ارگمصالحه ایتلاف بزرگ ملی افغانستان با حکومت
مصالحه ایتلاف بزرگ ملی افغانستان با حکومت - اسپوتنیک افغانستان
عضو شوید
همایون همایون: کمسیون انتخابات و حکومت به دو خواسته ایتلاف بزرگ ملی و احزاب سیاسی پاسخ مثبت گفته به همین منظور حرکت‌های مدنی هواداران ایتلاف که پیش از این ادامه داشت رسما پایان می‌یابد.

به گزارش اسپوتنیک، همایون همایون معاون اول ولسی جرگه و عضو ارشد ایتلاف بزرگ ملی افغانستان امروز دوشنبه (2 میزان) در یک نشست خبری در کابل، پایان رسمی اعتراضات و حرکت‌های مدنی هواداران ایتلاف را در ولایات مختلف کشور اعلام کرد.
آقای همایون با خوانش اعلامیه رسمی ایتلاف، گفت که کمسیون انتخابات و حکومت به دو خواسته ایتلاف بزرگ ملی و احزاب سیاسی مبنی بر استفاده از تکنالوژی بایومتریک و نظارت وسیع احزاب و نهادهای مدنی از پروسه انتخابات پاسخ مثبت گفته به همین منظور حرکت‌های مدنی هواداران ایتلاف که پیش از این ادامه داشت رسما پایان می‌یابد.
هفته گذشته پس از آنکه هواداران ایتلاف بزرگ ملی دروازه دفاتر کمسیون انتخابات را در چندین ولایت کشور بست، کمسیون انتخابات اعلام کرد که دو خواسته احزاب مبنی بر استفاده از بایومتریک و نظارت احزاب از پروسه انتخابات شدیدا مورد بررسی قرار گرفته و در انتخابات پیشرو عملی خواهد شد.
آقای همایون تعهد کمسیون انتخابات در استفاده از بایومتریک را گامی در مسیر شفافیت انتخابات ولسی جرگه دانسته گفت که ایتلاف به رسم نشان دادن حسن نیت خود در پیوند به شفافیت انتخابات به حرکت‌های مدنی خود پایان می‌دهد اما جزئیات پلان استفاده از بایومتریک و نظارت احزاب از انتخابات باید با مردم شریک شود.
آقای همایون می‌گوید، پروسه ثبت نام رای دهنده گان را که طی آن به گفته کمسیون انتخابات بیش از 9 ملیون تن ثبت نام کرده اند را مملو از جعل و تقلب خواند.
این عضو ایتلاف وعده سپرد که ایتلاف بزرگ ملی پس از نهایی شدن لست رای دهنده گان نیز نسبت به این روند دست به افشاگری خواهد زد که طی آن تقلبی بودن بخش عمده از لست رای دهنده گان که از چندین فلتر نیز گذشته است تثبیت خواهد شد.
پیش از این نهادهای ناظر انتخاباتی خواستار مداخله سازمان ملل متحد برای شکستن بن بست انتخاباتی میان شرکای بزرگ انتخابات در افغانستان شده بودند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала