احتمال آغاز جنگ در خلیج فارس

© AFP 2023 / Ebrahim Norooziقوای بحری ایران
قوای بحری ایران - اسپوتنیک افغانستان
عضو شوید
در پی تحریم های امریکا علیه ایران و حمایت روسیه، چین و کشورهای اروپایی از ایران در مقابل تحریم های امریکا، گفته می شود احتمال دارد، در خلیج فارس جنگ بزرگ آغاز شود.

 عبدالباری عطوان تحلیل گر سیاسی نوشته است: سخنان روحانی در مورد اینکه در پشت ایران، روسیه و چین قرار دارند، در واقعیت ضربه شدید به امریکا و متحدین آن است. این، اعلان جنگ است که منجر به هرج و مرج در سراسر جهان خواهد شد؛ زیرا بسیاری از کشورها، به ویژه، اعضای اتحادیه اروپا، هند، چین و ترکیه رسما اعلام کرده اند که تحریم های امریکا علیه ایران را عملی نمی کنند.

خلیج فارس بزودی صحنه درگیری خواهد شد - اسپوتنیک افغانستان
خلیج فارس بزودی صحنه درگیری خواهد شد
ترامپ می خواهد ایران را مجبور کند که به طور قطعی تسلیم شود و خواهان عقد جدیدی است که به دنبال آن توقف کامل پروسه غنی سازی هسته ای، انهدام زیرساخت های هسته ای، خودداری از برنامه های راکتی، عدم دسترسی به ابزارهای حمایت از گروه های مسلح طرفدار ایران مانند حزب الله در لبنان و حشد الشعبی در عراق، انحلال سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و خروج نهایی نیروهای ایران از سوریه تامین شود. با این حال، ایالات متحده می داند که ایران نمی تواند این درخواست ها را بپذیرد و اگر ایران به این مطالبات تن دهد منظورش دفع الوقت و تقویت موفقیت های خود است.
رئیس جمهور روحانی هشت بار پیشنهادات دیدار با ترامپ را رد کرد و ممکن که او پیشنهاد نهم را نیز نپذیرد. به گفته وی، ایران ضامن صلح پایدار است و اگر با آن مقابله شود، جنگ بزرگی به وجود خواهد آمد. بنابراین، سردارسلیمانی، قوماندان واحد قدس در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، تهدید کرد که تنگه هرمز و باب المندب را خواهد بست و به پنجاه هزار سرباز آمریکایی که در حال حاضر در عراق، سوریه و افغانستان مستقر هستند، جنگ اعلام خواهد کرد.
A picture taken from Animation film Battle of Persian Gulf II depicts an armed confrontation between Iran's Revolutionary Guards and the U.S. Navy - اسپوتنیک افغانستان
جنگ بزرگ در خلیج فارس پیش بینی میشود
 در همین حال، پرتاب راکت به کشتی عربستان سعودی در باب المندب توسط حوثی ها، یکی از قابل توجه ترین شواهد جدی این تهدید است. آغاز اجرای تحریم های ضد ایرانی، ناتوی عربی را در وضع دشواری قرار خواهد داد. ترامپ به تشکیل آن دعوت کرد. 

کشور های عضو آن — عربستان، بحرین، امارات متحده عربی، عمان، کویت، مصر و اردن خواهند بود. اکثر این کشورها نمی توانند به رئیس جمهور ترامپ "نه" بگویند. مثلا این، به معنی سقوط اقتصاد کشوری مانند امارات متحده عربی است که حجم تجارت آن با ایران حدود 8 میلیارد دالر در سال است. همین امر برای قطر نیز صادق است، که عمدتا به ایران و بنادر آن وابسته است و از محاصره اعلام شده توسط همسایگان اجتناب می کند.

اسپوتنیک می نویسد، ما نمی خواهیم رویدادها را پیش بینی کنیم، اما همه چیز گویای آن است که در روزهای آینده، منطقه خلیج فارس به صحنه برخورد تبدیل خواهد شد. در اینجا تلاش هایی برای آزمایش روابط بین ایالات متحده و ایران انجام می شود. جنرال محمد علی جعفری، قوماندان سپاه پاسداران، گفت که نیروهایش در صورت ممنوعیت واردات نفت ایران اجازه نخواهد داد که حتی یک بیلر نفت از تنگه هرمز حمل شود. اگر ایرانی ها تهدید شوند، جنگ آغاز خواهد شد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала