پوتین: عدم حضور قدرت‌های فرامنطقه‌ای در دریای خزر تضمین شده است

© Sputnik / Aleksey Nikolskiy /  مراجعه به بانک تصاویر پوتین: عدم حضور قدرت‌های فرامنطقه‌ای در دریای خزر تضمین شده است
پوتین: عدم حضور قدرت‌های فرامنطقه‌ای در دریای خزر تضمین شده است - اسپوتنیک افغانستان
عضو شوید
رئیس‌جمهور روسیه تاکید کرد، کنوانسیون حقوقی دریای خزر اصول همکاری‌های نظامی و سیاسی کشورهای حاشیه‌ای را تعیین کرده که استفاده صلح‌آمیز از دریای خزر و غیرقابل قبول بودن حضور نظامی قدرت‌های فرامنطقه‌ای در منطقه را تضمین می‌کند.

به گزارش اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه امروز در نشست رهبران پنج کشور حاشیه دریای خزر در بندر آق‌تاو (قزاقستان) اعلام کرد که حل و فصل وضعیت حقوقی دریای خزر شرایط را برای توسعه همکاری‌های نزدیک بین کشورهای منطقه در جهت‌گیری‌های مختلف فراهم خواهد کرد.
پوتین تاکید کرد که کنوانسیون مربوط به وضعیت حقوقی دریای خزر به طور دقیق تمامی مسائل مربوط به تعیین خطوط مرزی کشورهای حاشیه‌ای و غیرقابل قبول بودن حضور قدرت‌های فرامنطقه‌ای در دریای خزر را حل و فصل کرده است.
وی گفت: "بسیار مهم است که این کنوانسیون تمامی مسائل مربوط به تعیین خطوط مرزی، نظام حاکم بر حمل و نقل، کشتیرانی و ماهیگیری را حل و فصل کرده و اصولی را در زمینه همکاری‌های نظامی و سیاسی کشورهای حاشیه دریای خزر مورد تاکید قرار داده که تضمین می کند که دریای خزر صرفا برای اهداف صلح آمیز مورد استفاده قرار گرفته و حضور نظامی قدرت های فرامنطقه‌ای در این دریا غیرقابل قبول خواهد بود".

پوتین وارد قزاقستان شد تا در پنجمین نشست کشورهای خزد اشتراک کند - اسپوتنیک افغانستان
پوتین وارد قزاقستان شد تا در پنجمین نشست کشورهای خزر اشتراک کند

پوتین همچنان بر آمادگی روسیه برای توسعه همکاری ها در عرصه نظامی-دریایی با سایر کشورهای حاشیه دریای خزر خبر داده و مشارکت در این زمینه را با اهمیت دانست.
رئیس‌جمهور روسیه همچنان اعلام کرد که کشورهای ساحلی دریای خزر یک انجمن اقتصادی ایجاد می‌کنند. به گفته وی، تصمیمات اتخاذ شده درباره انجمن اقتصادی خزر این امکان را فراهم می‌کند تا تماس‌ها بین محافل تجاری کشورهای منطقه تقویت شود.
ولادیمیر پوتین یادآور شد، حجم مبادلات بازرگانی روسیه با کشورهای حاشیه دریای خزر طی پنج ماه نخست سال 2018 به میزان 10 درصد افزایش یافته است. به گفته وی، این میزان در سال 2017 بیش از 20 درصد رشد داشته وحدود 22 میلیارد دالر بود، ولی طی ماه جنوری تا ماه می سال جاری بیش از 10 درصد افزایش یافته است.
پوتین همچنان یادآور شد که پنج کشور حاشیه دریای خزر باید در صدد امضای توافقنامه‌ای در زمینه همکاری‌ها در عرصه حمل و نقل دریایی باشند. وی افزود: "توسعه حمل و نقل بین المللی وتامین شرایط یکپارچه برای حمل و نقل از طریق دریای خزر میتواند به توسعه همکاری‌های پنج جانبه در این عرصه کمک بسیار زیادی کند. و اکنون شرایط لازم فراهم شده تا کارشناسان پنج کشور روی پیش‌نویس توافقنامه‌ای در این زمینه کار کنند".
رئیس جمهور روسیه دورنمای توسعه توریسم در دریای خزر را بسیار خوش آتیه ارزیابی کرده و خواستار آن شد تا برنامه‌ای برای طرح‌های مشترک در این عرصه تهیه شود. وی به ارزیابی کارشناسان اشاره کرد که براساس آن استراحتگاه‌های ساحلی دریای خزر سالانه می‌توانند پذیرای بیش از یک میلیون نفر باشند، اما نیاز است تا زیرساختارهای توریستی مدرن برای این منظور ایجاد شود.

امضای این سند 22 سال به دلیل اختلافات اساسی میان کشورهای حاشیه دریای خزر (روسیه، ایران، آذربایجان، ترکمنستان، قزاقستان) ادامه داشت و امروز با توافق 5 کشور ساحلی دریایی خزر این سند امضا شد.

 

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала