بروز اختلافات پنهانی میان اشرف غنی و حنیف اتمربر سر انتخابات/ شایعه یا واقعیت؟

© ارگنشست کابل غنی
نشست کابل غنی - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
کارشناسان بر این باورند که بازگشت جنرال دوستم به کابل و تلاش اشرف غنی برای کسب حمایت اقوام ازبک در انتخابات ریاست جمهوری باعث شده که حنیف اتمر اعتمادش را به اشرف غنی از دست بدهد.

به گزارش اسپوتنیک، با نظرداشت اینکه اعضای اپوزیسیون دولت افغانستان برای معرفی نامزد واحد در انتخابات ریاست جمهوری این کشور تلاش می‌کنند، انتظار می‌رفت که دولت و احزاب حامی آن نیز در انتخابات آینده تنها از نامزدی اشرف غنی حمایت کنند.
زیرا جریان اپوزیسیون دولت افغانستان که اخیرا تحت عنوان «ائتلاف بزرگ ملی افغانستان» عرض اندام کرده است از چندین حزب بزرگ سیاسی و شماری از شوراهای مردمی تشکیل شده است و اگر تیم اشرف غنی نتواند انسجام خود را حفظ کند شانسی برای رقابت با جریان اپوزیسیون نخواهد داشت.
اما ظاهرا از طرف دولت افغانستان بجز اشرف غنی قرار است «حنیف اتمر» مشاور امنیت ملی افغانستان نیز برای انتخابات ریاست جمهوری این کشور خودش را نامزد کند.
شماری از کاربران افغان در فضای مجازی تصریح کردند که قرار است «جاوید لودین» معاون سیاسی سابق وزارت خارجه افغانستان مسئولیت ستاد انتخاباتی حنیف اتمر را به عهده گیرد.
با وجود اینکه «قادرشاه» سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی افغانستان در واکنش به این موضوع نامزدی احتمالی حنیف اتمر در انتخابات ریاست جمهوری این کشور را تکذیب کرده است اما گزارش‌هایی درباره بروز اختلافات پنهانی بین اشرف غنی و اعضای تیمش همچنان وجود دارند.
«سلام‌وطندار» در گزارشی استعفای «اکلیل حکیمی» و «منصورنادری» وزرای سابق دارایی و شهرسازی را حاصل اختلافات درونی در تیم ارگ ریاست جمهوری افغانستان دانست.
در این گزارش آمده است که حنیف اتمر با استفاده از ریاست شورای امنیت ملی شبکه وسیعی را سازمان داده است.
کارشناسان بر این باورند که بازگشت جنرال دوستم به کابل و تلاش اشرف غنی برای کسب حمایت اقوام ازبک در انتخابات ریاست جمهوری باعث شده که حنیف اتمر اعتمادش را به اشرف غنی از دست بدهد.
با این حال، در شرایط جاری، موافقت اشرف غنی برای بازگشت جنرال دوستم گمانه‌زنی‌هایی را به وجود آورده است مبنی بر این رئیس جمهور افغانستان دیگر برای اتمر اهمیتی قائل نیست و تلاش می‌کند که با کسب رضایت دوستم بار دیگر با آرای اقوام ازبک در انتخابات ریاست جمهوری این کشور به پیروزی دست یابد.
هنوز منابع موثقی وجود اختلاف در تیم ارگ ریاست جمهوری را تائید نکرده‌اند اما با توجه به کاهش محبوبیت مردمی رهبران حکومت وحدت ملی ممکن است اتمر برای تضمین بقایش در عرصه سیاسی از تیم اشرف غنی کنار بکشد.
از سوی دیگر، نقش کشورهای غربی در تعیین رهبری دولت افغانستان انکار ناپذیر است، شرایطی که حنیف اتمر از آن برخودار است زیرا روابط عمیق وی با برخی از کشورهای مطرح غربی بر کسی پوشیده نیست.
در حال حاضر باید منتظر ماند زیرا با نزدیک شدن انتخابات ریاست جمهوری ائتلاف‌های غیر منتظره را در بین رهبران سیاسی این کشور شاهد خواهیم شد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала