ترامپ کمک های امریکا به افغانستان را کاهش داد

© Sputnik / Sergey Guneev /  مراجعه به بانک تصاویر ترامپ کمک های امریکا به افغانستان را کاهش داد
ترامپ کمک های امریکا به افغانستان را کاهش داد - اسپوتنیک افغانستان
عضو شوید
حکومت رییس جمهوری ایالات متحده امریکا ‌ مساعدت های ملکی به افغانستان و همچنین کمک های امنیتی و انکشافی به پاکستان را در مقایسه با سال‌های گذشته، کاهش داده است.

به گزارش اسپوتنیک، در بودجه 717 میلیارد دالری حکومت ترامپ برای سال 2019 میلادی که از سوی کانگرس امریکا تایید شده است، پنج میلیارد دالر برای همکاری‌های نظامی و امنیتی به افغانستان تخصیص داده شده است. در این بودجه که ماه سپتامبر سال 2018 به اجرا گذاشته خواهد شده، همچنان 630 میلیون دالر برای کمک‌های ملکی و انکشافی به افغانستان اختصاص داده شده است.

براساس آمار اداره ایالات متحده برای انکشاف بین المللی (یو اس آی دی) امریکا در سال 2018 حدود 783 میلیون دالر و در سال 2017 حدود یک میلیارد دالر را برای کمک های ملکی به افغانستان تخصیص داده بود.

در بخشی از متن پیشنهادی این بودجه به کانگرس نوشته شده است که "این بودجه بیش از پنج میلیارد دالر را برای تداوم کمک و آموزش نیروهای امنیتی افغان از سوی امریکا تقاضا می‌کند و با آن نیروهای امریکا خواهند توانست تا عملیات ضد دهشت افگنی را انجام دهند و اطمینان حاصل گردد که گروه‌های دهشت افگن نتوانند که از منطقه بر علیه خاک امریکا، شهروندان امریکا در خارج، و متحدین و شرکای ما حملات فرامرزی انجام دهند. "

امریکا همچنان مساعدت امنیتی خود را به پاکستان را هم کاهش داده است. سبب اصلی این کار، نارضایتی امریکا از مبارزه نابسنده پاکستان بر ضد گروه‌های دهشت افگن مستقر در آن کشور خوانده شده است.

حکومت امریکا در سال 2019 میلادی فقط 336 میلیون دالر به پاکستان مساعدت می کند که 256 میلیون دالر آن مساعدت اقتصادی و فقط 80 میلیون دالر مساعدت نظامی است که بخش نظامی آن مشروط به همکاری عملی پاکستان در چارچوب استراتیژی امریکا برای جنوب آسیا، می‌ باشد.

افزون بر این، سهم پاکستان از "صندوق حمایت ائتلاف" نیز از 700 میلیون دالر در سال 2018 به 150 میلیون دالر در سال 2019 کاهش یافته است.
پاکستان، از آغاز تهاجم به رهبری ایالات متحده در افغانستان، ده‌ها میلیارد دالر مساعدت اقتصادی و نظامی امریکا را به هدف مبارزه با دهشت افگنی دریافت کرد.

اما رویکرد پاکستان که به باور اکثر مقام‌های افغان و امریکایی در مبارزه با دهشت افگنی "دوگانه" بود، با رویکار آمدن حکومت به رهبری دونالد ترامپ در امریکا با کاهش شدید مساعدت به آن کشور روبرو شد.

دونالد ترامپ در نخستین روز سال 2018 میلادی با انتقاد شدید از پاکستان در تویتر خود نگاشته است که پاکستان جز دروغ و نیرنگ معامله دیگری با امریکا نکرده است.

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала