اسرائیل خبر بازداشت کشتی اروپایی را تایید کرد

© AFP 2023 / Jalaa Mareyاسرائیل خبر بازداشت کشتی اروپایی را تایید کرد
اسرائیل خبر بازداشت کشتی اروپایی را تایید کرد - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
نظامیان اسرائیلی رهگیری و بازداشت کشتی حامل فعالین مدنی طرفدار فلسطین را تایید کرده اند.

به گزارش اسپوتنیک، دفتر مطبوعاتی اردوی اسرائیل با نشر یک خبرنامه نوشته است که این کشتی که فعالین مدنی را به جانب نوار غزه انتقال می‌داد، در بحیره مدیترانه توقف داده شده است و در حال حاضر به طرف پایگاه نیروهای بحری اسرائيل در حرکت است.

خبرنامه می‌افزاید که رهگیری این کشتی با بیرق ناروی، "بدون رویداد اضطراری" صورت گرفته است.

در خبرنامه آمده است: "نیروهای بحری اسرائیل کشتی را که از اروپا به قصد نقض قوانین محاصره بحری که در ارتباط با نوار غزه وجود دارد، روان بود، رهگیری نموده اند".

قبل از این سازماندهندگان اقدام بشردوستانه در صفحه توییتر نوشته اند که کشتی "العوده" که قبلاً یک کشتی ماهیگری بوده با بیرق ناروی، ۲۲ تن از مدافعین حقوق و خبرنگاران را از ۱۶ کشور و همچنان مواد صحی و دارو به ارزش ۱۳ هزار یورو را به جانب نوار غزه انتقال می‌داد.

رهگیری کشتی حامل ادویه‌جات به فلسطین توسط نیروهای بحری اسرائيل - اسپوتنیک افغانستان
رهگیری کشتی حامل ادویه‌جات به فلسطین توسط نیروهای بحری اسرائيل

به گفته آنها، هنگامی‌که کشتی "العوده" در فاصله ۵۰ مایی بحری از نوار غزه قرار داشت، نیروهای بحری اسرائیل با استفاده از رادیو با راننده آن تماس گرفت و از وی خواست تا مسیر حرکت کشتی را تغییر دهد. این نظامیان با درخواست تغییر مسیر تهدید نموده اند که در صورتی‌که به درخواست شان جواب مثبت داده نشود، "تمام اقدامات لازم" را برای توقف کشتی انجام خواهند داد.

معمولاً در چنین حالات، نیروهای بحری اسرائيل کشتی‌های مشکوک را به بندر شهر اشدود انتقال می‌دهند، افرادی را که در داخل کشتی اند، دیپورت می‌کنند و کمک‌های بشردوستانه را پس از بررسی، از راه زمینی به نوار غزه می‌فرستند.

در اکثر موارد، رهگیری‌های کشتی‌ها بدون دست‌بردن به نیرو و سلاح صورت می‌گیرد. یگانه موردی که در آن نیروهای اسرائیلی از سلاح استفاده کردند، رهگیری کاروان متشکل از ۶ کشتی در سال ۲۰۱۰ بود، این کاروان صدها فعال مدنی و هزاران تن مواد مختلف را انتقال می‌داد. آنزمان نه تن از ترک‌هایی که در برابر بازداشت کشتی‌ها توسط اسرائیلی‌ها مقاومت نشان دادند، کشته شدند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала