حملۀ انتحاری پرسش برانگیز در جلال آباد + وئدیو

© Sputnik / JAK / حملۀ انتحاری پرسش برانگیز در جلال آباد
حملۀ انتحاری  پرسش برانگیز در جلال آباد - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
شهروندان افغانستان می‌گویند که با وجود تدابیر سخت امنیتی، رسیدن حمله کننده انتحاری در چند صد متری رییس جمهوری پرسش برانگیز و نهادهای امنیتی باید در این باره پاسخ بدهند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، شهروندان سیکهـ حملۀ انتحاری بر کاروان شهروندان سیکهـ در ولایت ننگرهار را پرسش برانگیز می‌دانند و از نهادهای امنیتی می‌خواهند که در این باره پاسخ بدهند.
آنان می‌گویند که تدابیر سخت امنیتی در شهر و حتا در حومه‌های شهر برای رییس جمهور گرفته شده بود، اما در چنین حالتی انتحار کننده چگونه خودش را به چند صد متری رییس جمهور رسانید.
شهروندان سیک روز سه شنبه در شهر جلال آباد مراسم دعا خوانی برای قربانیان حملۀ انتحاری روز یک‌شنبه برپا کردند. اشتراک کننده‌گان با انتقاد از ناتوانی نهادهای امنیتی اظهار داشتند که حملۀ بر کاروان سیکهـ‌ها پرسش برانگیز است.
جسبیر سینگ، باشنده ننگرهار گفت: «آنها چرا مردم را ده دقیقه ایستاد کردند، بی‌دقتی در همین‌جا شده. آنان مخابره کردند و از همین فرصت استفاده شده است. وقتی که پس از حمله ما به آنجا رسیدیم و زخمیان را جمع می‌کردیم، نیروهای امنیتی بر ما تیراندازی هم کردند».
کلجیت سینگهـ، باشنده ننگرهار گفت: «بدبختانه وقتی که ما رسیدیم هم بر ما تیراندازی شد. ما می‌خواستیم که زخمیان را جمع کنیم و در جمع آوری زخمیان نیروهای امنیتی با ما همکاری نکردند. ما آنان را توسط کراچی انتقال دادیم.»
گورمیت سینگهـ، یک تن از اعضای کاروان سیکهـ‌ها که در حمله انتحاری روز یک‌شنبه زخم برداشته است می‌گوید که کاروان شهروندان سیکهـ از سوی گروه ریاست جمهور دعوت شده بودند.
در همین حال رییس شورای ولایتی ننگرهار می‌گوید که نیروهای امنیتی از یک هفته بدینسو برای امنیت رییس جمهور در شهر تدابیر سخت امنیتی گرفته بودند.

احمدعلی حضرت، رییس شورای ولایتی ننگرهار، گفت: «ما حیران استیم که رییس جمهور کجا نشسته بود، چون از آنجا تا محل انفجار تا شش صد متری داشت و بیش از هفده تن کشته شدند. این نشان دهنده ناتوانی اداره محلی، به ویژه نهادهای امنیتی و کشفی است. این اولین بار نیست، بلکه در عید گذشته نیز ننگرهار شاهد چنین حمله‌های خونین بوده است. ما این مشکلات را به تکرار با رییس جمهور و مقام‌های بلند پایه در میان گذاشته‌ایم.»
والی ننگرهار می‌پذیرد که نیروهای دولتی در جلوگیری از این رویداد ناکام بوده‌اند و تأکید می‌کند با کسانی‌که در تأمنیت امنیت بی‌پروایی کرده‌اند، برخورد قانونی خواهد شد.
با آن‌که این شهروندان سیکهـ می‌گویند که آنان از سوی گروه ریاست جمهوری دعوت شده بودند، اما ارگ ریاست جمهوری و مقام ولایت ننگرهار دعوت شدن این شهروندان را نمی‌پذیرند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала