بعد از 105 سالگی خطر مرگ کاهش می‌یابد

© Fotolia / Sondemبعد از 105 سالگی خطر مرگ کاهش هم می‌یابد
بعد از 105 سالگی خطر مرگ کاهش هم می‌یابد - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
هرچه سن بالاتر می‌رود، خطر مرگ افزایش می‌یابد. اما مطالعات جدید نشان می‌دهد این تئوری با افراد بالای 80 سال سازگار نبوده و بعد از 105 سالگی خطر مرگ کاهش هم می‌یابد.

به گزارش اسپوتنیک، محققان می‌گویند با عبور از 80 سالگی روند مرگ رو به کاهش می‌گذارد.
محققان دانشگاه ساپینزا از رم ایتالیا به رهبری «الیزابتا باربی» 4000 شهروند بالای 105 سال سن را از 2009 تا 2015 مورد آزمایش قراردادند. در آغاز این تحقیق هرکدام ازاین افراد 99 سال عمر داشتند. اطلاعات بدست آمده نسبت به مطالعات قبلی از صحت بالاتری برخوردار بوده و نتایج حاصل از تحقیق تئوری mortality plateau را تائید می‌کند که خطر مرگ از 80 سالگی به بعد روند کاهشی به خود گرفته و بعد از 105 سالگی به طرز عجیبی کاهش می‌یابد. 

پیرترین مرد دنیا رسما معرفی شد + عکس - اسپوتنیک افغانستان
پیرترین مرد دنیا رسما معرفی شد + عکس

تئوری mortality plateau مبتنی بر تأخیر در مرگ‌ومیر افراد کهن‌سال و تضعیف مرگ‌ومیر در اواخر حیات است که مرگ افراد را با سرعت آهسته‌تری نسبت به نمودار خطی ورودی مشاهده می‌کنیم.
البته این تئوری بسیار موردبحث و جدال قرارگرفته است. چراکه می‌گویند یافتن یک دسته از مردم بالای 105 سال سن که همگی متولد یک مکان بوده‌اند، سخت است تا بتوان چنین تئوری‌ای را به آن‌ها تعمیم داد. همچنین پیدا کردن افراد بالای 105 سال بدین معنا است که حدود 1900 به دنیا آمده‌اند که آن زمان ثبت‌احوال رسمی نبوده و رقم دقیق موردشک و شبهه است.
رکورد رسمی بیشترین عمر تاریخ بشریت به نام ژان کلمان، زن فرانسوی ثبت شده که 122 سال و 164 روز عمر کرد. وی در سال 1875 به دنیا آمد و در سال 1997 درگذشت.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала