نمایندگان کنر: به نام مرده‌‌های پاکستانی هم شناسنامه توزیع شده است

© Photo / ارگنمایندگان کنر: به نام مرده‌‌های پاکستانی هم شناسنامه توزیع شده است
نمایندگان کنر: به نام مرده‌‌های پاکستانی هم شناسنامه توزیع شده است - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
نمایندگان مردم کنر در مجلس می‌گویند که در روند توزیع شناسنامه برای واجدان شرایط رای دهی به اتباع پاکستانی هم شناسنامه توزیع شده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری جمهور، وژمه صافی نماینده مردم کنر در نشست امروز شبنه (19 جوزا) مجلس نمایندگان گفت: "در روند توزیع شناسنامه برای واجدان شرایط رای دهی، پاکستانی‌ها از آنسوی خط دیورند می‌آیند و شناسنامه می‌گیرند."

اعتراض شهروندان پروان و بامیان به روند توزیع شناسنامه برقی + عکس - اسپوتنیک افغانستان
اعتراض شهروندان پروان و بامیان به روند توزیع شناسنامه برقی + عکس

خانم صافی افزود که مردم آن سوی خط دیورند با سوء استفاده از روابط فامیلی و خانوادگی که با مردم این طرف خط دیورند دارند، شناسنامه افغانستان را دریافت می‌کنند.
او اینکار را فروش هویت ملی افغانستان به خارجی‌ها و خیانت ملی خواند که در ولایت‌های سرحدی جریان دارد.
این عضو مجلس روند توزیع شناسنامه ها را بی‌عزتی شناسنامه‌های کشور خواند و گفت: "در کنر حتا به نام مرده‌ها شناسنامه توزیع شده و برچسب خورده اند؛ یک زن با 4 روسری شناسنامه گرفته و برچسب نیز زده است."
سخی مشوانی دیگر نماینده مردم کنر در مجلس نیز گفت: "در ولایت کنر و مناطق سرحدی حتا در برخی قرارگاه‌های طالبان مسلح شناسنامه افغانستان توزیع می‌شود تا از آن در انتخابات کار گرفته شود."
آقای مشوانی افزود که طالبان مسلح شناسنامه‌ها را به اتباع خارجی خود توزیع می‌کنند و از آنان می‌خواهند تا با شرکت در انتخابات به نفع نامزدان مورد حمایت طالبان رای دهند.
این نمایندگان مجلس تاکید ورزیدند که وزارت داخله به ویژه نهادهای کشفی و استخباراتی کشور باید زمینه توزیع شناسنامه به اتباع پاکستانی را محدود سازند و کسانی را که به این کار مبادرت می‌ورزند زیر پیگرد قانونی قرار دهند.
یادآوری می کنیم، که آغاز روند توزیع شناسنامه‌های برقی با وجود اختلافات با مخالفت‌های بسیاری همراه بود. معترضان در ولایت‌های مختلف از جمله تخار، پروان، پنجشیر، بلخ، بامیان و بدخشان مخالفت خود را نسبت به درج واژۀ افغان در این شناسنامه‌ها نشان دادند و هنوز این مخالفت‌ها در گوشه‌وکنار کشور دیده می‌شود.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала